Категорія новин
Порушення постави — це відхилення хребта від фізіологічної норми, що супроводжуються зміною форми тіла й кінцівок. Найчастіше деформації відбуваються в період бурхливого зростання, в підлітковому віці.
Сама по собі крива постава у дітей не є небезпечною для життя й здоров’я та на ранніх стадіях легко піддається корекції. Але без своєчасного лікування викривлення набуває більш явного характеру, знижує рухливість грудної клітки, порушує амортизуючі функції хребта. А це вже серйозні передумови для розвитку багатьох інших захворювань.
Що таке постава?
Постава — це природне положення тулуба в розслабленому стані, при якому зберігаються природні вигини хребта. Мається на увазі опис форми тіла, зокрема голова, плечі, форма грудної клітки й живота, нахил таза, положення ніг і ступні. Формується правильна постава в дітей із раннього віку в процесі зростання й розвитку скелета.
З кожним роком порушення постави в дітей діагностуються все частіше: приблизно у 17% дітей дошкільного віку та 65% учнів старшої школи. Дефект може бути вродженим і набутим. Однак саме останній вид зустрічається в 90% випадків. Цьому сприяють збільшення статичних навантажень, зниження фізичної активності й низка інших несприятливих факторів сучасності. Як виправити поставу підлітку і які заходи профілактики порушення постави існують, розповімо докладніше.
Види неправильної постави
Залежно від того, в якій площині є викривлення, виділяють різні види постави в дітей. Розглянемо докладніше кожен із них.
Надмірний вигин заведено називати лордозом і кіфозом: лордоз — вигин вперед, кіфоз — вигин назад.
У сагітальній площині
Сюди належать види неправильної постави, пов’язані зі збільшенням або зменшенням природних вигинів хребта:
Сутулість — характеризується надмірним прогином у грудному відділі, при якому плечі й голова занадто нахилені вперед, спостерігаються запалі груди та поперековий лордоз. Сутулість у підлітка може викликати болі в шиї та голові, призводить до розвитку раннього остеохондрозу.
Кругла спина — при цьому порушенні спостерігається грудний кіфоз, а поперековий вигин практично відсутній. Голова нахилена вперед, крилоподібні лопатки, плечі звисають, випнутий живіт, запалі сідниці. У деяких запущених випадках ноги злегка зігнуті в колінах.
Кругло-увігнута спина — при такому дефекті збільшений і шийний, і поперековий вигин. Плечі нахилені вперед, зміщений кут таза, укорочена талія і випнутий живіт, грудна клітка запала.
Плоско-увігнута спина — шийний вигин згладжений, а поперековий збільшений. Спостерігаються випнуті сідниці, плоскі шийний і грудний відділи хребта, відвислий живіт.
Плоска спина — викривлення, при якому відбувається згладжування фізіологічних вигинів хребта. Іноді спостерігаються сплощення грудної клітки, випинання лопаток і зміщення кута таза.
У фронтальній площині
Сюди належать такі види порушення постави в дітей, як асиметрична постава та сколіоз. Вони характеризуються викривленнями хребта вбік.
Асиметрична постава — виражене викривлення хребта вбік щодо своєї осі. Часто є результатом різної довжини ніг або зміщення таза.
Сколіоз — важка форма викривлення хребта у фронтальній площині, яка розвивається в дітей від 6 до 15 років. Викликає значні порушення роботи внутрішніх органів через скручування хребців по вертикальній осі.
Ознаки порушення постави
Викривлення постави в дітей проявляється зміною фізіологічних вигинів хребта. Порушення можна побачити при детальному огляді спини дитини. Лікар обов’язково проводить тест Адамса — оглядає хребет при нахилі тулуба вперед. Додатково можуть знадобитися рентген і дослідження МРТ. На пізніх стадіях деформації помітні навіть на поверхневий погляд.
Найочевиднішими симптомами фахівці називають збільшення прогину хребта в грудному й поперековому відділах. При цьому можна спостерігати такі характерні риси, як неправильне положення голови, асиметричність лопаток і плечей, плоскі сідниці, випнуті лопатки, опуклість грудей і живота.