Категорія новин
Мабуть, кожен у житті стикався із вірусними захворюваннями. Що відбувається в організмі, коли туди потрапляє вірус, та які дії допоможуть від нього захиститись?
Перш ніж дати відповідь на ці питання, варто розібратись, що ж таке віруси. Вони складаються з молекули ДНК або РНК, що відтворюється лише у живому організмі: тваринному, рослинному, бактеріальному і, звісно ж, в клітинах людини. У кожному з цих середовищ віруси спричиняють різні реакції.
Саме тому навіть лікарям важко спрогнозувати, яким буде перебіг і наслідки потрапляння вірусу в організм. І навіть тоді коли мова йде про одне і те ж вірусне захворювання, яке мають люди одного віку та з рівнозначним рівнем здоров’я.
Пам’ятайте, коли віруси потрапляють в організм їх здатні подолати лише власні захисні механізми. Зокрема, природні бар’єри.
Перший бар’єр – слизові оболонки. Вони вкриті миготливим (війчастим) килимком – епітелієм, який, подібно до щіточки, «вимітає» вірус з організму. Як відомо, на слизових оболонках присутні клітини імунної системи – макрофаги, що поглинають і перетравлюють вірус. Макрофаги фактично «знайомлять» його з іншими імунними клітинами – лімфоцитами, які запам’ятовують збудник і, у разі його потрапляння у кров, синтезують антитіла – специфічну «зброю» проти конкретного інфекційного агента.
Другий бар’єр – система інтерферону. Це природні сигнальні білки, що активуються у разі потрапляння вірусу всередину імунної клітини. Інтерферон гальмує розмноження вірусу.
Третій бар’єр – синтез антитіл. Якщо вірус розпочинає своє відтворення (реплікацію) всередині зараженої клітини й потрапляє у системний кровотік, вмикається специфічний захист організму.
Розрізняють два типи природного імунітету: вроджений (пасивний) і набутий (активний). Вроджений імунітет успадковується від батьків. Набутий – утворюється у результаті перенесеної інфекційної хвороби. Пригадаємо, що під дією вакцин та сироваток утворюється штучний імунітет.
Особливості природного імунітету. Діти мають недорозвинену імунну систему, саме вони часто є у зоні ризику інфікування. Крім того, вірусні хвороби в них можуть ускладнюватися лімфаденопатіями. Для «тренування» імунної системи батькам рекомендують знайомити організм дитини з різними мікроорганізмами. Зокрема, давати можливість спілкуватися з тваринами, не ізолювати дітей від навколишнього світу, бактерій, вірусів. Достатнє та збалансоване харчування відіграє важливу роль у процесі зміцнення дитячого імунітету.
Люди похилого віку мають послаблення імунного захисту, тому теж потрапляють у зону ризику. Причиною є зниження гормональної активності та наявність різних вогнищ хронічної інфекції.
Люди молодого та середнього віку можуть мати знижений імунітет за умов синдрому хронічної втоми, психоемоційного навантаження, недотримання режиму харчування, сну та відпочинку, наявності шкідливих звичок. В інших випадках їхній організм здебільшого швидко реагує на віруси та виробляє антитіла до них.
Людина в будь-якому віці може мати вірусне захворювання. Тому профілактика – це те, на що варто звернути увагу кожному. І тут гігієна є ключовим захистом від будь-яких інфекційних захворювань.
Тому рекомендуємо:
мийте руки перед прийомом їжі, після приходу з вулиці;
уникайте скупчення людей, дотримуйтесь дистанції, особливо під час сезону захворювань;
промивайте слизову оболонку носа та горла морською водою (є аптечні препарати);
лікуйте запальні процеси слизової оболонки ротової порожнини;
підтримуйте власні захисні сили організму (дотримуйтесь режиму праці та відпочинку, правильно та раціонально харчуйтеся, будьте фізично активними та позитивними, відмовтеся від шкідливих звичок);
за появи симптомів ГРВІ, самоізолюйтеся та зробіть тестування на COVID-19, направлення можна отримати у свого сімейного лікаря. Вчасне тестування – ефективне запобігання поширенню хвороби.
Бережіть здоров’я! Вакцинуйтеся – це захистить від тяжкого перебігу COVID-19 та грипу. Вчасно звертайтеся за кваліфікованою медичною допомогою та дотримуйтесь заходів профілактики.