Категорія новин
Щороку в першій половині березня у світі відзначають Всесвітній Тиждень знань про мозок, у 2024 році він триватиме з 11 по 17 березня. Його завдання полягає у розповсюдженні корисних знань про мозок, демонстрації аспектів функціонування центральної нервової системи.
Головний мозок людини є унікальною за складністю структурою. Він складається з понад 100 мільярдів нервових клітин, а ця величина є близькою з кількістю зірок у нашій галактиці. Кількість синапсів, зв’язків між нейронами, оцінюється у 100 трильйонів. Мозок контролює функціонування нашого тіла, формує поведінку, когнітивні й емоційно-вольові процеси, робить нас унікальними та неповторними, тому розуміти його основні механізми та тренувати провідні функції надзвичайно важливо.
Сучасна медицина та фізіологія мають достатньо відповідей на те, як функціонує наше тіло, і сьогодні людство здатне побороти більшість захворювань – онкологічних, серцево-судинних чи інфекційних. Проте ми досі не можемо побороти усі захворювання мозку, особливо ті, які пов’язані із процесами старіння. Дослідження у цій сфері є вкрай вагомими, адже вже сьогодні ми навчилися продовжувати людське життя – у розвинутих країнах людина цілком спокійно живе до ста років і більше. Проте завдання не в тому, щоб просто жити, а щоб зберігати ясність розуму.
Думка про те, що старіння спричиняє занепад психіки тривалий час побутувала в суспільстві. Сучасні дослідження мозку показують його гнучкість та здатність відновлюватися, незважаючи на вік; і навіть більше – мозок здатний підтримувати і покращувати свої когнітивні показники. Нейрофізіологи займаються тим, аби зрозуміти роботу людського мозку й ті аспекти, які пов’язані з погіршенням його роботи з віком. Ми усвідомлюємо, що піклуватися про мозок і про інші органи потрібно починати якомога раніше, а здоровий спосіб життя та певні звички сприяють тому, щоб мозок функціонував нормально протягом цілого життя.
Потенціал наших новостворених нейронних зв’язків невичерпний, тому ми самі можемо вибудовувати ланцюжки, які будуть відповідати за нашу поведінку і настрій. Ми можемо розвивати свої когнітивні здібності, покращувати нейропластичність і тим самим впливати на ситуацію.
Обстеження за допомогою методів нейровізуалізації (візуалізація мозку – це використання різних методів для прямого або непрямого зображення структури, функції або фармакології нервової системи) 324 здорових осіб продемонструвало, що рівень загальних знань людини пов’язаний зі структурною сіткою мозку, яка не залежить від віку та статі. Водночас, так званий рідинний або рухомий інтелект (здатність вирішувати проблему незалежно від попереднього досвіду) прогнозується об’ємом кори головного мозку (зовнішній шар нервової тканини головного мозку людини) у чоловіків та кількістю функціональних зв’язків у жінок.
Відкриття «дзеркальних нейронів», що відбулося в 90-х роках минулого століття при дослідженні вентральної премоторної кори макак і дозволило виявити аналогічні нейрони в зоні Брока та сомато-сенсорній корі людини. Це відкриття пояснює, як грудні діти (ця система формується протягом першого року життя) розуміють дії інших людей (так зване «розуміння наміру»), а також здатність до емпатії. Крім того, дослідження показали, що дзеркальна система взаємодіє з органами зору, чутливою системою та руховими командами, що дозволило запропонувати «терапію дії та спостереження», яка використовується в реабілітації хворих з парезами та паралічами, мовними розладами внаслідок травм та інсультів. Наступне дослідження стосується літніх людей і не тільки, адже спір щодо регенерації клітин мозку у людей похилого віку триває досі. Проте, регенерацію клітин мозку можна прискорити, адже ми живемо в еру передових технологій, що спонукає людей всіх вікових категорій відмовитися від сталих звичок і кинути виклик пристосованості та гнучкості мозку.
Мозок, як і інші м’язи нашого тіла, потрібно постійно тренувати. Для покращення нейропластичності потрібно регулярно виконувати ряд простих, але актуальних занять: дотримуватися здорового способу життя та правильного харчування, обов’язково читати багато книг, грати в настільні ігри, займатися улюбленим хобі, розвиватися в невідомих для себе сферах, часто подорожувати і, звичайно, вчитися впродовж усього життя.
Щороку Всесвітній тиждень знань про мозок акцентує нашу увагу на важливості піклування про нього. Тренування провідного органу нашої психічної системи є вагомою частиною здорового життя. Використовуючи високотехнологічні дослідження, провідні спеціалісти створюють вправи для мозку, розроблені спеціально для оцінки та розвитку багатьох когнітивних навичок. Майже щодня нові нейронаукові дослідження показують, наскільки податливим є мозок, і чому так важливо підтримувати його у формі, як ми можемо використовувати тренування для поліпшення багатьох інших функцій, як це корисно для психічного здоров’я, пізнання та загального самопочуття.