Категорія новин
«Жертвами» кліщів можна стати не тільки після погулянки по лісу чи лісопарковій зоні, але й після відпочинку на дачі. Активність кліщів починається у квітні і триватиме до червня, потім вони знову будуть активні у серпні–жовтні.
Кліщ може переносити збудників як вірусних, так і бактеріальних захворювань, які потрапляють у наш організм під час присмоктування.
Підчепити кліща можна на будь-якому газоні й траві, найімовірніше в лісі, парку чи сквері. А тому вирушаючи на прогулянку варто подбати про захист.
Кліщ може триматися на тілі людини або тварини до 12 діб. На місці укусу з’являються припухлість, свербіж, почервоніння, а сам кліщ збільшується в розмірах.
Що робити, якщо ви виявили на тілі кліща
Не тиснути;
Не виривати;
Не заливати олією або спиртом;
Звернутися у травмпункт, де вам допоможуть витягнути кліща і проконсультують щодо подальших дій;
Якщо поблизу немає лікаря, акуратно викрутити кліща обертальними рухами пінцетом або через марлю;
Продезінфікувати місце укусу;
Віднести кліща в лабораторію;
Здати кров на антитіла;
За потреби пройти імунотерапію.
Кліща видалили. Що потрібно робити далі
Якщо у Вас є можливість - принесіть такого кліща на обстеження у ДУ «Тернопільський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» (вулиця Федьковича 13).
Також, варто проконсультуватись в інфекціоніста. Але якщо такої можливості немає, спостерігаємо за місцем укусу протягом трьох тижнів.
Не всі кліщі переносять збудників небезпечних захворювань, однак їхні укуси можуть загрожувати людині близько 150 недугами, найпоширеніші з яких кліщовий енцефаліт й бореліоз (хвороба Лайма).
Першим проявом хвороби Лайма є почервоніння на місці присмоктування кліща, головний біль, ломота у всьому тілі і млявість. Якщо не провести лікування на ранній стадії, хвороба може призвести до ураження різних органів: шкіри, суглобів, м’язів, нервової й серцево-судинної системи, і навіть до інвалідності.
Кліщовий вірусний енцефаліт починається з головного болю, гарячки, нудоти, блювоти, порушення сну. При цьому захворюванні переважно уражається центральна нервова система, що може призвести до інвалідності, а в окремих випадках — до летальних наслідків.
Заразитися можна не лише під час кровоссання кліща, але також якщо випадково його розчавити або розчесати місце укусу.
Протягом трьох тижнів після укусу кліща спостерігайте за своїм станом: щоденно вимірюйте температуру тіла, а в разі її підвищення чи почервоніння на шкірі, яке продовжує збільшуватися, — негайно зверніться до лікаря.