Категорія новин
Як відзначають експерти ВООЗ та ЮНІСЕФ, миття рук рятує тисячі дитячих життів щодня. Під час епідемій безліч людей уникли захворювань саме тому, що вчасно і регулярно мили руки. Через немиті руки в організм людини потрапляють збудники холери, вірусної пневмонії, гепатиту, грипу, гострих респіраторних захворювань, а також яйця гельмінтів. Питання гігієни не може бути проблемою однієї людини. Крім його бажання він може стати розповсюджувачем важких захворювань в колі сім’ї, близькі та рідні знаходяться поблизу «бруднулі» в небезпеці. Від дотримання правил миття рук багато в чому залежить здоров’я сотні людей.
Саме тому, закликаємо звернути увагу на необхідність привчити населення, в т.ч. дітей ретельно мити руки. Особливо це актуальна тема сьогодні, бо весь світ живе в умовах пандемії COVID-19, а наша держава - ще й в умовах нелегкого воєнного часу.
Пропонуємо ознайомитися з основними правилами догляду за руками.
Регулярне миття рук – це проста звичка, що допоможе вам не тільки зберегти своє здоров’я, але й запобігти поширенню інфекційних захворювань до інших людей. Адже з диханням, чханням і сяканням хворих людей мікроби розлітаються у повітрі і осідають на предметах довкола нас. Якщо ви не миєте належним чином рук перед контактом з іншими людьми, то можете передати їм свої мікроби через рукостискання, доторки до ручок дверей, клавіатури комп’ютера та інших приладів домашнього чи офісного вжитку тощо.
Нерегулярне миття рук може привести й до таких небезпечних захворювань, як холера та гепатит А, від яких також вмирають тисячі дітей та дорослих. Крім того, брудні руки є джерелом гострих кишкових інфекцій, сальмонельозу, харчових отруєнь, ротавірусної інфекції, глистної інвазії та інше.
На руках живе найбільше бактерій
Більшість бактерій на людському тілі зосереджено на волоссі та руках. При цьому на руках знаходиться в середньому 840 000 різних мікроорганізмів. Велика частина з них існує під нігтями, на бічних частинах долонь та в складках шкіри.
Скільки живуть мікроби на чистих руках
На чистій шкірі рук мікроби гинуть буквально протягом 10 хвилин. А якщо руки брудні, мікроби виживають в 95% випадків. І до того ж можуть активно розмножуватися. На пористих поверхнях бактерії можуть жити до 48 годин. Руки звичайного офісного працівника в повсякденному житті стикаються з 10 мільйонами різних бактерій.
Чому на жіночих руках більше мікробів
Вчені-біохіміки університету Колорадо були вражені своїм недавнім відкриттям. Виявляється на жіночих руках присутні набагато більше мікробів, ніж на чоловічих. Причин цього безліч: низька кислотність жіночих рук, гормони, використання косметичних засобів. Також вчені виявили, що на лівій та правій руці живуть зовсім різні мікроби.
Скільки часу потрібно мити руки
Рекомендується мити руки не менше 20 секунд.
В якій воді краще мити руки
Краще мити руки теплою водою. Гаряча вода не підвищує ефективність гігієни рук, навпаки, робить їм тільки гірше, адже ніжна шкіра висихає та запалюється. Тому ми рекомендуємо мити руки теплою водою.
Чи корисне часте миття рук
Часте миття рук вбиває корисні мікроорганізми. На руках живуть не тільки хвороботворні, а й цілком миролюбні бактерії, які захищають наш організм. На жаль, занадто часте миття рук призводить до їх загибелі. Через контакт з миючими засобами, на шкірі можуть утворитися тріщини, які стають свого роду «вхідними воротами» для інфекцій. Однак це не означає, що варто мити руки всього пару раз на добу - їх необхідно мити в міру забруднення.
Прості правила безпеки
Хоч як сумлінно ви будете мити руки, ніколи не можна покладатися на те, що так само відповідально поводитимуться всі люди, які вас оточують.
Тому до ваших рук неминуче «прилипатимуть» мікроби з поручнів у громадському транспорті, ручок дверей, вимикачів світла, офісних телефонів та інших приладів загального користування. Отже, пам’ятайте, що немиті руки ніколи не слід підносити до обличчя (надто якщо ви перебуваєте в офісі чи громадських місцях).
Коли Ви кашляєте або чхаєте, використовуйте серветку і викиньте її одразу після використання. Якщо серветки під рукою немає, підніміть лікоть до обличчя і прикрийтеся рукавом.
Регулярно протирайте дезінфікуючими засобами поверхні у вашому житловому та офісному приміщеннях. Особливо важливо утримувати в чистоті дверні ручки, вимикачі світла, телефони і клавіатури.
Якщо у вас є діти, з перших років життя привчайте їх до належної гігієни. Зокрема, навчіть їх правильно мити руки і наглядайте за тим, як вони це роблять.
Використовуйте для миття рук лише проточну воду. Таз з водою – це хибне рішення, якому слід рішуче сказати «ні».
Не використовуйте спільний рушник для рук.
Не використовуйте губки або багаторазові ганчірки, якщо їх не змінюють і не перуть щодня. Мікроби процвітають на вологих поверхнях!
Підтримання рук у чистоті (за допомогою води і мила, або ж спиртовмісного дезінфікуючого засобу) має велике значення для вашого здоров’я. Така нескладна й необтяжлива гігієнічна процедура, як миття рук – найкраще, що ви можете зробити, аби не лише захистити себе від шкідливих вірусів та інфекцій, але і зробити життя людини більш комфортним, приємним та безпечним.
Виконуйте нескладні рекомендації ДУ "Тернопільський ОЦКПХ МОЗ", до яких варто прислухатися кожному. Будьте здоровими та в безпеці!