Категорія новин
З 11 по 17 березня проводиться #Всесвітній_тиждень_боротьби_з_глаукомою. Ці березневі заходи у другий декаді місяця мають традиційний щорічний характер.
Серед різних захворювань ока глаукома посідає особливе місце. Причина цього полягає навіть не в тому, що даним терміном, по суті, називають не один певний недуг, а цілу групу, яка налічує понад 60 патологій, а в тому, що при загальному непримітному перебігу, фінал у кожній з них один - невиліковна сліпота. За даними Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я (#ВООЗ), зараз вже більше 5 млн. людей втратили зір внаслідок глаукоми, що становить 13,5% від усіх випадків сліпоти в світі.
Глаукома може розвинутися у будь-якої людини. Понад 2,7 мільйона американців старше 40 років страждають на глаукому. За оцінками, до 2050 року це число збільшиться більш ніж удвічі.
Глаукома - захворювання очей, що характеризується підвищенням внутрішньоочного тиску. Початок недуги підступний і протікає безсимптомно. Однак, існує ряд ознак, на які варто звернути увагу та, при їх наявності, терміново звернутись до лікаря:
"літаючі мушки" перед очима,
райдужні кола навколо джерела світла при погляді на нього,
затуманення зору, часта зміна окулярів.
Сліпота настає непомітно, поступово, безболісно (в більшій частині випадків). Саме це пояснює той факт, що пацієнти звертаються до лікаря, коли вже надто пізно, і повернути, або зберегти зір стає неможливо. В Україні хворі на глаукому становлять основну частку інвалідів 1 групи (найтяжчої).
Сліпота при глаукомі приходить внаслідок загибелі зорового нерву (атрофії), основною причиною якої є підвищення внутрішньоочного тиску. Ось чому так важливо усім особам старше 40 років один раз на рік контролювати рівень внутрішньоочного тиску , а при наявності захворювання – ще частіше. Якщо у людини в роду були випадки глаукоми та є супутня судинна патологія – цукровий діабет, схильність до вазоспазмів, мігрені, були травми ока тощо – то вона безперечно належить до так званої групи ризику та має бути на обліку лікаря-офтальмолога.
Діагностика глаукоми не завершується вимірюванням внутрішньо очного тиску. Для встановлення діагнозу необхідно перевірити зір, поле зору (на початку захворювання, або лише при підозрі на нього – комп'ютерними методами), стан зорового нерва (традиційним оглядом – офтальмоскопією та комп'ютерними методами), виміряти рівень тиску в оці. При необхідності лікар запропонує ще додаткові методи обстеження, які допоможуть своєчасно встановити діагноз.
Глаукома належить до прогресуючих захворювань, проте раннє виявлення, адекватне лікування та чітке дотримання рекомендацій лікаря – ось складові успіху в боротьбі з ним.
Якщо лікування цього захворювання не проводиться, то поступово починає звужуватися поле зору - людина перестає помічати розташовані збоку об’єкти, надалі хвороба призводить до прогресуючого зниження зору, причому з часом можлива повна його втрата. На жаль, зір, втрачений внаслідок глаукоми, не підлягає відновленню.
За даними Міжрегіональної громадської організації «Асоціація хворих глаукомою», в даний час глаукома - одна з основних причин сліпоти та слабозорості.
Діагноз "глаукома" сьогодні – не вирок. Не зважаючи на те, що хвороба прогресує, цей процес можна уповільнити, а сліпоту можна і потрібно попередити. Подолати хворобу можна лише об’єднавши зусилля лікарів, пацієнтів, держави.
Пам’ятайте - найважливішим чинником для лікування наслідків глаукоми є її максимально раннє виявлення!
Глаукома належить до прогресуючих захворювань, проте раннє виявлення, адекватне лікування та чітке дотримання рекомендацій лікаря – ось складові успіху в боротьбі з ним.
Комплексне обстеження очей з розширеною зіницею - єдиний спосіб виявити глаукому на ранній стадії. Зараз саме час інформувати людей про це захворювання очей.