Категорія новин
🤔Що таке електронні пристрої для куріння та яка відмінність між електронними сигаретами та тютюновими виробами для нагрівання?
👩🏻‍⚕️Звичайними сигаретами, що існують на ринку понад сто років, вже давно нікого не здивуєш. ☝️Інша річ — пристрої для куріння, представлені електронними сигаретами та тютюновими виробами для нагрівання. Це відносно нові продукти, які поступово стають заміною «традиційних» тютюнових виробів та набувають все більшої популярності через агресивний маркетинг, спрямований на найвразливішу аудиторію — підлітків та молодь.
🤔Якими бувають електронні пристрої для куріння? Перше, що спаде на думку кожному, — звісно ж, електронні сигарети, різновидом яких є вейпи. Це портативні пристрої для нагрівання рідини, що генерують пару, яку вдихає курець. Майже всі рідини містять нікотин, а також ароматизатори та барвники, які надають їм приємного смаку й запаху. На українському ринку представлені електронні сигарети різних видів та моделей, одноразового та багаторазового використання, а також найрізноманітніші рідини для їх заправки. ☝🏼До речі, придбати їх в Інтернеті можуть навіть неповнолітні, обираючи з-поміж понад 1800 смаків — з ягодами, фруктами та навіть фісташковим морозивом, солодкою ватою або чизкейком.
💁‍♀️Ще один поширений різновид електронних ґаджетів для куріння — тютюнові вироби для нагрівання. Так називають портативні пристрої зі спеціальними тютюновими стіками, схожими на сигарети. Завдяки нагріванню виробу виділяється аерозоль, який і вдихає курець. На сьогодні в Україні системи для нагрівання тютюну пропонують два основних бренди-конкуренти — усім відомі IQOS та Glo.
❗️☝️❗️Важливо розуміти, що попри схожість у використанні, електронні сигарети та системи для нагрівання тютюну — це не одне й те саме. На відміну від е-сигарет, рідини яких не завжди можуть мати в складі тютюн, стіки для тютюнових виробів для нагрівання містять тютюн і, відповідно, нікотин.
👩‍⚕️Ризики вживання електронних пристроїв для куріння
👩‍🏫Тютюнові компанії, які займаються виробництвом електронних пристроїв для куріння, позиціонують ці вироби як продукти «зниженого ризику». Чому? Аргумент тютюновиків простий — мовляв, у рідинах та стіках немає смол та значно менше шкідливих домішок, ніж у звичайних сигаретах. Проте чи дійсно електронні ґаджети для куріння становлять меншу загрозу❓️
📋 Наукові дані не дозволяють стверджувати, що вживання будь-якого виду тютюнових виробів може бути безпечнішим для здоров’я, порівняно з іншими. 👉🏻Згідно із звітом ВООЗ 2020 р., використання електронних сигарет із вмістом нікотину призводить до появи симптомів нікотинової залежності. У той час аерозоль е-сигарет — неважливо, з нікотином чи без нього — може викликати збій у роботі деяких клітин людського організму. Причина криється у складі рідин е-сигарет: більшість з них містить токсичні речовини — метали (хром, нікель, свинець), карбоніли (формальдегід, ацетальдегід, акролеїн, гліоксаль), шкідливі ароматизатори (діацетил, циннамальдегід, бензальдегід) тощо. Нестача даних щодо наслідків довготривалого використання е-сигарет не дозволяє зробити чіткі прогнози. ☝️Проте цілком можливо, що їх постійне вживання сприятиме розвитку серцево-судинних чи онкологічних захворювань, а також проблем із репродуктивним здоров'ям та дихальною системою.
💁🏻Те ж саме стосується і систем для нагрівання тютюну. На сьогодні немає перевіреної інформації про вплив цих виробів на організм людини, оскільки поки що неможливо оцінити, якої шкоди вони можуть завдати здоров’ю в довгостроковій перспективі. Однак дослідження вказують на те, що аерозолі систем для нагрівання тютюну містять понад 50 канцерогенів, тобто майже стільки ж небезпечних сполук, що і звичайний сигаретний дим. А постійне потрапляння цих речовин до організму може загрожувати розвитком проблем з дихальною системою, серцево-судинних хвороб та раку. 🏥У зв’язку з цим ряд організацій громадської охорони здоров'я, в тому числі ВООЗ, вважають, що жоден з рівнів впливу аерозолю, що виділяється при курінні IQOS чи Glo, не є безпечним або прийнятним.
🤔Чи є електронні пристрої для куріння засобами відмови від куріння❓️
Чи доцільно вважати, що електронні пристрої для куріння можуть врятувати від тютюнової залежності❓️ 👉🏻Переважна більшість досліджень, які говорять про зменшений рівень шкідливих речовин у диму, що утворюється при курінні електронних сигарет чи тютюнових виробів для нагрівання, у порівнянні зі звичайними сигаретами, були виконані на замовлення тютюнових корпорацій — не дивно, що їх результати викликають сумніви. Водночас у вересні 2020 року вчені з Гонконгу провели дослідження, яке довело, що тютюнові вироби для нагрівання не є ефективним засобом відмови від куріння, а лише наражають користувачів на зайвий ризик внаслідок вдихання токсичних сполук. Саме тому Всесвітня організація охорони здоров’я, Агенція з контролю за якістю харчових продуктів та медикаментів при 🧑🏻‍⚕️Міністерстві охорони здоров’я і соціальних служб США, Міжнародний Союз із боротьби з туберкульозом та легеневими захворюваннями не рекомендують вживати електронні сигарети та тютюнові вироби для нагрівання при відмові від куріння.
ВООЗ чи тютюнові компанії: хто говорить правду про електронні пристрої для куріння❓️