Категорія новин
💁🏼Існує ціла група захворювань ротової порожнини, які становлять серйозну загрозу для здоров’я людей в усьому світі. Ці недуги можуть впливати на всі аспекти життя — особисті стосунки, впевненість у собі, відвідування школи та офісу тощо.
👨🏻‍⚕️Фактори ризику
Захворювання ротової порожнини мають багато факторів ризику, які поділяються на незмінні (вік, спадковість) і змінні (спосіб життя людини, поведінка, звички). Останні піддаються нашому впливу, а отже залежать від нас самих. Наприклад, ризик появи раку ротової порожнини вище у завзятих курців і споживачів алкоголю.
☝🏻Основними факторами ризику виникнення захворювань ротової порожнини є нездорова їжа — із високим вмістом цукру, тютюнопаління і вживання алкоголю, а також недостатні гігієна порожнини рота і догляд. Захворювання ротової порожнини мають багато загальних факторів ризику з іншими неінфекційними захворюваннями (НІЗ).
📌 Нездорова їжа — із високим вмістом цукру
💁🏻‍♂️Споживання надмірної кількості цукру із закусками, технологічно обробленою їжею та безалкогольних напоїв (газованих і негазованих, фруктових соків, підсолоджених, а також спортивних та енергетичних напоїв) є основними факторами ризику захворювання ротової порожнини.
☝🏻Споживання цукру активує бактерії в роті, які перетворюють цукор на кислоти, що починають розчиняти зубну емаль. Вживання цукру протягом дня збільшує частоту атак кислоти, а також ризик розвитку карієсу.
💁🏼‍♀️Загроза карієсу зростає, якщо ви вживаєте цукор більше чотирьох разів на день і/або коли споживаєте понад 50 г (приблизно 12 чайних ложок) на день. Остерігайтеся цукру, доданого до їжі виробником, а також того, що міститься у меді, сиропах, фруктових соках і їхніх концентратах. Зверніть увагу на те, скільки цукру ви додаєте під час приготування власної їжі.
📌 Куріння або жування тютюну
💁🏼‍♂️Тютюн є однією з найбільших проблем охорони здоров’я у сучасному світі.
Тютюнопаління сприяє розвитку захворювань серця, респіраторного тракту, онкологічних захворювань і є однією з можливих причин смерті.
☝🏻Куріння підвищує ризик захворювання ясен і раку ротової порожнини, а також змінює колір зубів, зумовлює неприємний запах із рота, передчасну втрату зубів, утрату смаку та нюху.
📌 Зловживання алкоголем
💁🏼Вживання алкоголю є головним фактором ризику появи раку ротової порожнини, гортані, глотки та стравоходу.
Алкоголь може діяти як подразник, особливо в роті й горлі. Якщо пошкоджені алкоголем клітини спробують відновитися, це може призвести до змін у ДНК, а це вже потенційний крок до раку ротової порожнини.
☝🏻Алкоголь може призвести до того, що інші шкідливі хімічні речовини, приміром у тютюновому димі, легше потрапляють у клітини, які вистилають верхній травний тракт. Це може пояснити, чому поєднання куріння та вживання алкоголю набагато частіше спричиняє рак у роті або горлі, ніж куріння чи вживання алкоголю окремо.
👉🏻Зловживання спиртним також збільшує ризик травм обличчя та зубів через падіння, дорожньо-транспортні пригоди і конфліктні ситуації.
❗️Крім того, в алкогольних напоях часто підвищено кислотність і вміст цукру, що збільшує ризик карієсу.
📌 Недостатня гігієна порожнини рота
Погана гігієна ротової порожнини має довгострокові наслідки не лише для фізичного, але і для психологічного стану людини. Поганий догляд за зубами призводить до накопичення в роті бактерій, утворення бактеріальної плівки на зубах, унаслідок чого виникають карієс, гінгівіт, пародонтоз. Карієс може зумовлювати дискомфорт, біль, неприємний запах із рота і врешті-решт призвести до соціальної ізоляції людини. ☝🏻Невилікувана інфекція ясен може призвести до втрати зубів, підвищити ризик діабету або захворювань серця.
💁🏼Чищення зубів двічі на день зубною пастою із фтором допомагає зменшити кількість бактерій і запобігти утворенню нальоту. Тоді зуби стійкіші до кислот, які спричиняють карієс. Раннє виявлення є ключовим фактором для запобігання або регулювання захворювань ротової порожнини. Регулярні огляди у стоматолога гарантують, що такі проблеми, як карієс, гінгівіт і періодонтит, буде виявлено та вилікувано якомога раніше.
Картинка