Категорія новин
Щорічно 24 березня відзначається Всесвітній і Всеукраїнский день боротьби проти туберкульозу, мета якого - підвищити обізнаність про згубні наслідки туберкульозу для здоров’я людей і для суспільства, та інформувати про економічні наслідки туберкульозу, і таким чином активізувати зусилля по боротьбі з глобальною епідемією цієї хвороби. Всесвітній день боротьби з туберкульозом 2023 р. проходить під гаслом «Так Ми можемо ліквідувати туберкульоз».
Туберкульоз — інфекційне захворювання, що спричинено мікобактерією туберкульозу (#Mycobacterium_tuberculosis, інша назва — бацила Коха), і характеризується утворенням одного або декількох вогнищ запалення в різних органах, але найчастіше в легеневій тканині.
Туберкульоз вважають соціальним захворюванням. Особи, які зловживають алкоголем та наркотичними препаратами, які перебувають у місцях ув’язнення набагато частіше хворіють на туберкульоз. Інші фактори ризику включають у себе ВІЛ-інфекцію, цукровий діабет, куріння, прийом препаратів, що пригнічують імунну систему.
Туберкульоз найчастіше передається повітряно-крапельним шляхом від людини, при відкритій легеневій формі захворювання, під час розмови, при кашлі або чханні. Збудник відрізняється високою здатністю заражати. Люди, які інфіковані, але не хворі на активну форму туберкульозу, не є заразними.
Розрізняють наступні форми туберкульозу (анатомічна класифікація захворювання): респіраторний або легеневий туберкульоз;
позалегеневий туберкульоз (туберкульоз центральної нервової системи, кишечника, сечостатевої системи, кісток, очей, шкіри тощо).
Стадії захворювання легень і можливі наслідки хвороби:
Стадія інфікування – вдихання аерозолю з мікобактерій.
Латентна стадія: відсутність симптомів захворювання.
Активна стадія туберкульозу легень може закінчуватися одужанням або прогресуванням інфекційного процесу та навіть смертю хворого.
Відкрита форма туберкульозу легенів протікає з масивним виділенням збудника в зовнішнє середовище. Закрита форма туберкульозу не супроводжується виділенням збудника в зовнішнє середовище. Мікобактерії в харкотинні відсутні. Найбільшу небезпеку для оточуючих представляють пацієнти з відкритою формою туберкульозу! Кожен хворий здатний заразити 10-15 осіб за рік.
Симптоми і ознаки туберкульозу. Невиражена симптоматика, особливо на початку захворювання – основна причина пізньої діагностики туберкульозу Більшість хворих пов’язує незначні скарги з перевтомою, стресами, простудними захворюваннями.
Перші ознаки туберкульозу - підвищена стомлюваність, слабкість, схуднення, втрата апетиту, субфебрильна температура (37-37,5℃), пітливість (особливо вночі). В активній стадії з’являються характерні для туберкульозу симптоми: кашель з виділенням мокротиння; біль у грудній клітині; кровохаркання (виділення мокроти з домішкою крові); задишка, брак повітря; лихоманка з ознобом, високою температурою (до 39℃); сильна слабкість; збільшення лімфатичних вузлів.
Туберкульоз інших органів і тканин може супроводжуватися різними симптомами. Діагностика туберкульозу легень ґрунтується:
на інструментальних (флюорографія; рентгенографія грудної клітки; комп’ютерна та/або магнітно-резонансна томографія грудної клітки; бронхоскопія);
лабораторних методах дослідження (аналіз харкотиння протягом 3 днів поспіль на виявлення мікобактерій туберкульозу; бактеріальний посів мокротиння (або інших біологічних матеріалів) на спеціальні середовища з визначенням чутливості збудника до протитуберкульозних препаратів;
в якості швидкого і точного методу використовується ПЛР-діагностика туберкульозу.
Також використовуються нашкірні проби Манту і Діаскін-тест.
Лікування туберкульозу. Основний метод лікування туберкульозу - прийом протитуберкульозних препаратів. При наявності показань проводиться хірургічне лікування туберкульозу. Велике значення має підтримуюча терапія.
Запорука успішного лікування- точне виконання рекомендацій лікаря і акуратний прийом ліків. Нерегулярний прийом протитуберкульозних препаратів може призвести до рецидиву захворювання, сприяє розвитку стійкої до лікування форм туберкульозу, збільшує ризик передачі інфекції рідним і близьким.
До первинної профілактика відноситься вакцинація. Перше щеплення (БЦЖ) відповідно до календаря щеплень проводиться на 3-5 день життя в пологовому будинку. Вторинна профілактика туберкульозу включає в себе ранню діагностику захворювання. З цією метою застосовують профілактичні огляди, флюорографію легенів, туберкулінодіагностику.
У Тернопільській області спеціалізована медична допомога хворим на туберкульоз надається за адресом: Тернопільський регіональний фтизіопульмонологічний медичний центр, вул. Підлісна 26-А, с. В. Гаї, Тернопільського р-ну Тернопільської області .