Категорія новин
Постава — це звичне положення тіла людини у спокої і в русі. Процес формування постави починається в ранньому дитинстві й триває до 25 років. Але в цьому часовому проміжку є декілька етапів, коли батькам потрібно бути дуже уважними до постави дитини. Це — час активного росту її хребта, що відбувається у віці до 14 років.
При цьому, ранній шкільний вік (6-8 років) має особливе значення. Адже в цей період хрящова структура хребців починає поступово костеніти (насичуватися солями кальцію).Якщо в цей час хребці деформуються і неправильно зростуться, то виправити їх потім буде дуже важко.
Чим загрожує неправильна постава дитини
Порушення постави може спричинити серйозні збої в роботі внутрішніх органів (порушення дихання та кровообігу, погіршення травлення, самопочуття) і стати причиною короткозорості та захворювань опорно-рухового апарату (сколіоз, кіфоз).
Крім того, в дитини з неправильною поставою знижуються окисні процеси в організмі, через що вона швидше втомлюється і не може сконцентруватися.
Лікарі звертають особливу увагу батьків на важливість правильної постави для дівчаток, наголошуючи, що сутулість призводить до порушень розвитку статевих органів.
Формуємо правильну постави у дитини
Зверніть увагу на те, як сидить ваша дитина, коли робить уроки, читає чи грає за комп’ютером. Найімовірніше, вона сутулиться, зігнувшись над столом, чи підгинає під себе ноги, вмощуючись на дивані. І, якщо її попросити змінити позу, вона скаже, що їй так зручно. Але як при цьому почувається її хребет
На жаль, він страждає, і разом з ним страждають ще не повністю сформовані хребці. Лікарі наводять невтішну статистику, що наразі викривлення хребта спостерігається у 80% дітей шкільного віку.
Що може спричинити порушення постави школяра
Причин насправді може бути дуже багато. Пропонуємо розглянути найбільш поширені:
Несформовані вміння ще з дошкільного віку правильно сидіти і стояти. Згорблення, лежання на столі, викривлення на один бік, підгинання ноги під себе, звичка стояти, спираючись на одну й ту саму ногу, — все це однаково шкодить дитячій спинці.
Пам’ятайте, що сидіння для молодшого школяра — не відпочинок, а акт статичного напруження. Оскільки м’язи-розгиначі в дитячому організмі ще слабкі, то від сидіння дитина швидко втомлюється і в неї виникає бажання змінити позу або побігати. Дорослі часто не розуміють цього і сварять дітей за непосидючість.
Меблі, які не відповідають віку і зросту дитини (парта, стіл, стілець), особливо, коли вона довгий час проводить у вимушеній позі (на уроках, під час виконання домашніх завдань).
Носіння важкого рюкзака (сумки) на одному плечі.
Неправильне піднімання важких речей
Максимальна маса вантажу для підняття школярами: 11 - 12 років до 4 кг, 13 - 14 років - до 5 кг, 15 років: хлопчики - 12 кг, дівчатка - 6,0 кг, 16 років відповідно 14 і 7 кг, 17 років - 16,0 і 8,0 кг.
Те, як дитина піднімає важкі речі з підлоги, може негативно впливати на поставу.
Важливо навчити дитину піднімати речі, не вигинаючи спину. Стежте за тим, щоб малюк присідав, брав іграшку (чи інший предмет) та вставав з нею, і ні в якому разі не нахилявся, згорблюючись.
Неправильна ходьба (з нахиленою вниз головою, опущеними і зведеними вперед плечима).
Надмірна вага.
Зайві кілограми збільшують навантаження на хребет.
Неправильна поза під час сну(підігнувши ноги «калачиком» тощо) і невідповідна постіль, на якій спить дитина
Малорухливе дитинство.
Малорухливий спосіб життя також негативно впливає на поставу дитини.
Про проблеми з поставою свідчать такі ознаки:
сутулість
постійне знаходження тіла у викривленому положенні
слабкий м’язовий корсет спини
асиметрична фігура
Крім візуальних змін, неправильній поставі властиві такі симптоми:
підвищена стомлюваність
біль у спині та грудях
головні болі
проблеми під час нахилу
порушення роботи внутрішніх органів (утруднення дихання, погіршення травлення, проблеми із сечовипусканням)
Як сформувати бездоганну поставу своєї дитини
Щоб запобігти появі викривлення хребта, лікарі рекомендують батькам дотримуватися таких порад:
1. З наймолодшого віку слідкувати за поставою дитини.
Не забувайте, що на формування постави впливають повсякденні звички: манера стояти, ходити, сидіти за столом, під час перегляду телевізійних передач, гри на комп’ютері.
Не припиняйте виправляти дитину, якщо вона нерівно сидить, горбиться, кладе ногу на ногу або сутулиться.
Слідкуйте за поставою дитини в положенні сидячи — спина дитини менше стомлюватиметься, якщо вона опиратиметься на спинку стільця, а ноги стоятимуть на підлозі або на підставці всією ступнею.
Навчіть дитину правильно піднімати важкі речі (вище ми вже пояснювали, як).Слідкуйте за тим, щоб навантаження на спину було рівномірним, не дозволяйте дитині носити важкий рюкзак на одному плечі.
Купуйте дитяче взуття з супінатором та слідкуйте за тим, щоб малюк не вивертав ногу при ходьбі.
2. Перевіряти правильність постави
Ви можете робити це час від часу самостійно. Можна попросити дитину стати до стінки — потилиця, лопатки, сідниці та п’ятки мають доторкатися до стінки. У такому положенні хребет випрямлений, але природній вигин зберігається — між стіною та спиною дитини щільно (не вільно) проходить її кулак.
При облаштуванні робочого місця школяра необхідно дотримуватися таких основних порад:
письмовий стіл або парта повинні бути повноцінно освітлені. Оптимально, якщо у світлий період доби це забезпечуватиметься природнім освітленням, а у темний - штучним. У якості штучного джерела освітлення слід надавати перевагу настільній лампі на гнучкій ніжці, при цьому її слід розміщувати ліворуч, якщо учень пише правою рукою та навпаки, праворуч, якщо дитина шульга.
для забезпечення формування правильної постави учня важливо використовувати меблі, які відповідають його зросту, найкраще, якщо це будуть моделі-трансформери. Правильним сидінням за письмовим столом або партою вважається така поза, коли учень сидить глибоко на стільці, попереково-крижовою частиною тіла спирається на його спинку, тримає рівно корпус і голову, яку злегка нахиляє уперед, ноги зігнуті в кульшовому та колінному суглобах під прямим кутом, стопи спираються на підлогу, а передпліччя вільно лежать на столі.
при роботі за персональним комп’ютером клавіатура і мишка мають бути на рівні ліктя, зап’ястки повинні бути розташовані прямо, щоб запобігти набряканню м’язів. Монітор необхідно розташовувати навпроти обличчя, на відстані витягнутої руки .
Правильна робоча поза за письмовим столом та достатній рівень освітлення мінімізують втому очей та зниження рівня гостроти зору. Натомість недостатній рівень освітленості погіршує сприймання інформації при читанні, тобто здатність учня до запам’ятовування знижується.
Правильний режим навчального процесу повинен передбачати чергування різних видів діяльності та відпочинку. Шкільні заняття поєднують у собі психічне, статичне, динамічне навантаження на окремі органи і системи і на весь організм в цілому. Для профілактики стомлюваності, порушень зору та статури учням рекомендовано кожні 15 хвилин проводити нескладні фізичні вправи для покращення мозкового кровообігу, для зняття стомлення з плечового поясу, рук, тулуба та очей.