Категорія новин
Зима — сезон застуд. Що потрібно знати і чого категорично не можна робити батькам, діти яких захворіли?
Слід обов’язково збивати підвищену температуру
Навпаки, підвищена температура запобігає розмноженню вірусу в організмі. Тому збивати температуру до позначки 38 - 38,5 градусів не потрібно. Якщо дитина жвава, то можна тримати і до 39 градусів. Звісно, якщо в дитини немає неврологічної патології.
Лікарі помітили, що у дітей, які мали підвищену температуру під час ГРВІ, набагато менше виникає ускладнень. Та й наступні респіраторні інфекції переносять легше.
Застуду обов’язково лікувати медикаментозно
Застуду лікувати не потрібно. Звісно, мова не йде про грип, ускладнення від ГРВІ.
Потрібно створити такі умови для дитини, аби її організм сам впорався з вірусом. Зрозуміло, що в садочок чи до школи дитина не йтиме. Може лежати в ліжку, може гратися. Головне — без зайвих навантажень. Обов’язково багато пити. Як уже ми говорили, без потреби не збивати температуру.
Якщо турбує нежить, то дитині слід що кілька годин промивати ніс сольовим розчином. А судинозвужувальні краплі застосовують не більше трьох-п’яти днів, тільки коли є набряк слизової. Адже вони викликають звикання.
Не потрібно також відразу купляти дитині спреї для горла, бо вони теж лікують лише бактеріальну інфекцію, а не вірусну. Зайвими будуть при застуді і сиропи від кашлю. При респіраторній інфекції дитина кашляє, бо слизову оболонку подразнює вірус. А сиропи від кашлю, інші відхаркувальні препарати сприяють виробленню мокроти. І дитина починає кашляти більше, щоб позбавитися ще й мокроти. Виняток — якщо є задушливий сухий кашель, що заважає дихати. Препарати від кашлю повинен призначати лікар, після того, як оглянув дитину і послухав легені.
Ще одна “фішка” — лікувати дитину “пакетиками від грипу”. Такі засоби не лікують, а тільки зменшують симптоми. Так, можливо, дитина й почуватиметься краще. Але всі такі препарати містять парацетамол, який не тільки позбавить від болю голови, але й знижуватиме температуру. А чому її не можна збивати, ми вже говорили.
При ГРВІ одужується швидше, якщо приймати атибіотики
Запам’ятати: ні ГРВІ, ні грип не лікують антибіотиками. Вони не діють на віруси зовсім! Навпаки, антибактеріальні препарати можуть збільшити ризик ускладнень від вірусної інфекції. Адже знижують імунний захист організму, зокрема вбиваючи корисну мікрофлору.
Антибіотики медики призначають тільки тоді, коли є бактеріальна недуга, до прикладу, бронхіт чи пневмонія. Проте такі препарати може призначати тільки лікар, оглянувши дитину, побачивши аналіз крові. Підозрюють, що в дитини розвинулася бактеріальна інфекція, якщо при застуді не стає легше на четвертий-п’ятий день; не знижується більше семи днів температура; якщо після покращення знову настає погіршення; якщо змінився кашель — став сильнішим, а продуктивність зменшилася; якщо стає важко дихати тощо.
Якщо дитина хвора, не можна гуляти та відкривати вдома вікна
Коли в домі є хворий, провітрювати кімнати та робити вологе прибирання обов’язково! Але слід уникати протягів. Для цього достатньо піти з дитиною в іншу кімнату і закрити двері. Провітрювати слід раз на дві-три години по 10-15 хвилин. Так само регулярно потрібно робити вологе прибирання в приміщенні. А ще слідкувати, щоб в оселі була оптимальна вологість повітря — 45%-60% та температура — 20-23 градуси тепла.
Річ у тому, що віруси люблять тепле і сухе повітря. Слизова пересихає, подразнюється, стає ще більш прийнятною до збудників. Віруси легко потрапляють у нижні дихальні шляхи, сприяють розмноженню бактерій. Так вірусна інфекція “переходить” у бактеріальну.
Також кожного разу, коли дитина чхає, кашляє, вона виділяє сотні мікробіологічних часточок. І продовжує дихати таким “коктейлем”. Так само, як і всі, хто заходитиме в кімнату.
Щодо прогулянок. Так, при респіраторних захворюваннях рекомендують постільний режим. Але якщо дитина сама хоче піти гуляти, то не варто тримати її закритою в хаті. Слід підібрати відповідний до погоди одяг: щоб не перемерзла і не зіпріла.
Вилікувати ГРВІ допоможе часник і цибуля
І часник, і цибуля містять природні фітонциди — речовини, що вбивають бактерії або ж запобігають їх розмноженню. Проте наскільки вони допомагають боротися з вірусами й бактеріями, не може сказати ніхто. Шкоди, якщо вживати їх у їжу, не буде. Але якщо використовувати народні методи типу “закапати сік цибулі у носовий прохід”, то це може призвести до серйозних опіків слизової.
Обов’язково пити чай з малиною
Пити багато потрібно обов’язково. Це допомагає швидше вивести токсини з організму. Можна і чай з малиною. Але не вважати його за панацею. Тим більше, що малина є потогінним засобом. Тому слід бути обережними. Адже передозування може призвести до порушення роботи серцево-судинної системи.
Також малина є алергеном. Тож спершу треба бути впевненим, що в дитини немає на неї алергії.
Збити температуру допоможе обтирання алкоголем чи оцтом, закутування у ковдру
Коли позначка на градуснику сягає вище 39 градусів, батьки починають панікувати. Особливо, якщо не вдається легко збити температуру жарознижуючими препаратами. Тоді “на допомогу” приходять народні методи, які насправді тільки нашкодять дитині.
Наприклад, якщо у дитини температура, її кутають у ковдру. Звісно, коли маля морозить, йому холодно, можна накрити чимось теплим. Але аж ніяк не закутувати. Мета такого засобу: щоб дитина спітніла, тоді температура впаде. Але дитина може і спітніти. Насправді так вона отримає перегрів, аж до втрати свідомості. Адже тіло має дихати.
Коли потрібно швидко знизити температуру, навпаки рекомендують повністю роздягнути дитину. Це щоб охолодити її.
Обтирання хворого алкоголем чи оцтом — взагалі абсурд. І горілка, й оцет — токсичні. Тим більше для маленької дитини. Вони легко проникають крізь шкіру (тим більше при високій температурі), викликають інтоксикацію. Це якби дати малюкові випити трохи спиртного.
Замість таких безглуздих дій, потрібно провести обтирання водою. Змочити серветку і ретельно нею обтерти щоки, спину, руки, ноги — все тіло. На чоло можна поставити мокрий рушник. Вода не має бути холодною, аби не викликати спазми судин.
Водні процедури при застуді
Існують дві протилежні думки щодо того, як приймати водні процедури, коли хворий. Й обидві хибні.
Перше: мовляв, застуду лікують теплом. Тож дитині треба зробити гарячу ванну. Але це — не найкраще рішення. Так, якщо дитина змерзла надворі, ви можете зробити їй теплу ванну, аби вона зігрілася. А от якщо у дитини температура, тобто її організм намагається подолати хворобу, а ви навантажите його зайвим теплом, змусите працювати понад силу, може постраждати серцево-судинна система. Або маля просто перегріється і дістане тепловий удар.
Друге: дехто взагалі не миє хвору дитину. Аби ще більше не застудити. Це теж — неправильно. У хворої дитини на шкірі накопичується багато токсинів, які обов’язково треба змивати, аби не заважали одужанню. Тож при застудних захворюваннях купатися можна і навіть треба! Тільки правильно регулювати воду. Вода повинна бути приємна дитині: ні надто гаряча, ні надто холодна.
Аби дитина не захворіла, слід давати їй імуномодулятори
Щоб дитина не захворіла, або після недуги не виникало ускладнень, слід зробити щеплення від грипу тими вакцинами, які на даний сезон рекомендує Міністерство охорони здоров’я.
Так, є багато препаратів, які допомагають підвищувати імунітет. Але їх дія на організм достеменно не досліджена. Адже імуномодулятори стимулюють роботу кісткового мозку. І деякі вчені вважають, що це згодом може призвести до автоімунних захворювань або онкології. У світовій практиці їх не застосовують.
Щоб дитина не хворіла, її слід загартовувати. Це довгий процес, який тільки в майбутньому дасть результат.
Епідемічний сезон захворюваності на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції триває, тому ще не пізно захистити себе! Вакцинація — найдієвіший спосіб профілактики як COVID-19, так і грипу.