Категорія новин
Синдром емоційного вигорання - це стан, коли людина відчуває себе виснаженою морально, розумово, і фізично. Все важче прокидатися вранці і починати трудову діяльність. Все складніше зосередитися на своїх обов'язках і виконувати їх своєчасно.
Робочий день розтягується до пізньої ночі, руйнується звичний уклад життя, псуються стосунки з оточуючими.
Ті, хто зіткнувся з таким явищем, не відразу розуміють, що відбувається. Емоційне вигорання, в його «інкубаційному» періоді, схоже на хандру. Люди стають дратівливими, уразливими. Вони опускають руки при найменших невдачах і не знають, що з усім цим робити, яке лікування почати. Тому так важливо розглядати перші «дзвіночки» в емоційному тлі, вжити профілактичних заходів і не довести себе до нервового зриву.
Симптоми
Спочатку людина відчуває, що її інтерес до роботи та обов'язків знижується. Хочеться виконати все якомога швидше, але виходить навпаки - дуже повільно. Це відбувається через втрату вміння концентрувати увагу на тому, що вже нецікаво. З'являється дратівливість і відчуття втоми.
Фізичні прояви:
хронічна втома;
слабкість і млявість у м'язах;
часті мігрені;
зниження імунітету;
підвищене потовиділення;
безсоння;
запаморочення і потемніння в очах;
«ниючі» суглоби і поперек.
Синдром часто супроводжується порушенням апетиту або надмірною ненажерливістю, що, відповідно, призводить до помітної зміни ваги.
Соціально-поведінкові ознаки:
прагнення до ізоляції, зведення спілкування з іншими людьми до мінімуму;
ухилення від обов'язків і відповідальності;
бажання звинуватити оточуючих у власних бідах;
прояв злості і заздрості;
скарги на життя і на те, що доводиться працювати «цілодобово»;
звичка висловлювати похмурі прогнози: від поганої погоди на найближчий місяць до світового колапсу.
У спробі втекти від «агресивної» дійсності або «підбадьоритися» людина може почати вживати наркотичні речовини та алкоголь. Або ж зловживає висококалорійною їжею у непомірних кількостях.
Психоемоційні ознаки:
байдужість до подій, що відбуваються навколо;
зневіра в своїх силах;
крах особистих ідеалів;
втрата професійної мотивації;
запальність і невдоволення близькими людьми;
постійний поганий настрій.
Синдром психічного вигорання, своєю клінічною картиною, схожий на депресію. Людина переживає глибокі страждання від удаваного відчуття самотності і приреченості. У такому стані важко щось робити, на чомусь зосередиться. Проте, подолати емоційне вигорання значно легше, ніж депресивний синдром.