Категорія новин
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я в світі близько 40% дорослих людей мають гіпертонію. Частка людей з гіпертонією з віком зростає: 1 людина з 10 у віці від 20 до 40 років; 5 з 10 у віці від 50 до 60 років.
У % осіб підвищення артеріального тиску (АТ) є проявом гіпертонічної хвороби, а в 10 % – ознакою уражень внутрішніх органів (нирок, ендокринної
системи), а також як наслідок вживання деяких лікарських засобів. У перших гіпертонія має самостійний характер, у других це симптом інших захворювань.
В Україні на гіпертонічну хворобу страждають майже 13 мільйонів осіб, з них лише 23 % лікуються. У хворих з гіпертонічною хворобою у 3-4 рази частіше розвиваються захворювання серцево-судинної системи, у 7 разів – розлади мозкового кровообігу.
Стійке підвищення АТ може настати за таких обставин:
в людей, що ведуть малорухомий спосіб життя,
в осіб, що вживають алкоголь; у курців,
у тих пацієнтів, батьки котрих мали підвищений АТ,
у хворих з цукровим діабетом, з захворюванням нирок,
в осіб старше 60 років (з віком АТ зростає),
в осіб з ожирінням,
в жінок, які приймають протизаплідні таблетки,
у хворих, котрі довготривало приймають гормональні препарати,
в осіб, які зловживають кавою (одна випита чашка кави підвищує АТ на 3 мм рт. ст. у осіб з нормальним АТ, на 5 мм рт. ст. – в осіб з гіпертонічною хворобою).
Гіпертонії можна запобігати і лікувати її
Як досягти тривалого успіху в лікуванні АГ:
Контролюйте свій артеріальний тиск хоча б раз на місяць. Якщо верхній показник (систолічний) постійно вищий за 140 або нижнє число (діастолічне) постійно вище за 90, зверніться та співпрацюйте разом з вашим лікарем, щоб тримати тиск під контролем.
Регулярно перевіряйте рівень холестерину в крові. Норма холестерину в крові - не більше 5,2 ммоль/л. Знизити рівень холестерину в крові можна за допомогою дієти, фізичних вправ та медикаментозної терапії.
Якщо у вас цукровий діабет, суворо виконуйте рекомендації вашого лікаря. Порадьтесь щодо особистої програми лікування та харчування.
Будьте фізично активні - ні дня без руху! Щодня займайтесь фізичними вправами. Щоденна прогулянка протягом З0хв. може значно поліпшити стан вашого здоров'я. Оберіть таку форму фізичної активності, яка вам до вподоби. Загартовуйтесь.
Зберігайте спокій, уникайте конфліктів, будьте доброзичливими.
Намагайтесь відпочивати не менше 8 год. на добу.
Відмовтесь від шкідливих звичок. Якщо Ви курите - припиніть. Не вживайте алкоголю. Пам'ятайте, що алкоголь може негативно взаємодіяти з ліками, які ви приймаєте.
Дотримуйтесь здорового харчування.
Зменшення кількість солі та жиру в щоденному раціоні сприяє зниженню вашого артеріального тиску. Замініть тваринні жири рослинними, уникайте смаженої їжі, уникайте солодощів, надавайте перевагу овочам, фруктам, злакам і хлібу грубого помолу. Вживайте більше морепродуктів та риби. Контролюйте свою вагу.