Категорія новин
🤔 Чи потрібна вагітним вакцинація❓
Так, потрібна й дуже важлива. Адже, вакцинуючись, майбутня мама захищає від смертельно небезпечних захворювань не лише себе, а й свою дитину. Під час вагітності вакцинована від певних інфекційних хвороб мати може передати дитині захисні антитіла (спеціальні білки, які організм виробляє для боротьби з захворюваннями), які допоможуть малечі боротись з цими інфекціями в перші місяці життя.
🤔 Від яких інфекцій перш за все варто вакцинуватися вагітним❓
Вагітні жінки більш схильні до важкого перебігу грипу та COVID-19 і частіше потребують госпіталізації коли хворіють на них. Неживі вакцини від грипу та м-РНК вакцини від COVID-19 дозволені для використання в будь-якому триместрі вагітності і суттєво зменшують ризик захворіти або ж забезпечують легший перебіг захворювань та суттєво знижують ризик ускладнень.
☝️ Також вакцинація від грипу та COVID-19 забезпечує захист новонародженому в перші місяці його життя завдяки отриманим від матері захисним антитілам.
💉 Вакцинація від грипу є сезонною і проводиться щороку. Найоптимальніше щепитися в жовтні, до початку епідсезону. Проте це не означає, що вакцинуватися пізніше шкідливо чи неефективно. Адже навіть перехворівши на один із штамів грипу ви лишаєтесь вразливими до інших, а вакцина від грипу захищає від 3-4 його штамів. Наразі вакцинація від грипу в Україні не забезпечується за кошти державного бюджету, тож для проведення щеплення можна записатися до приватного медзакладу або самостійно придбати вакцину в аптеці та ввести її в медзакладі, де ви задекларовані (чи в найближчій амбулаторії, якщо ви є внутрішньо переміщеною особою).
👩‍⚕️ Вакцинація від COVID-19 проводиться згідно з поточними рекомендаціями НТГЕІ. Вагітність – не перешкода, а додатковий привід отримати першу, другу, першу бустерну чи другу бустерну дозу вакцини від COVID-19. Для вакцинації вагітних рекомендовано м-РНК вакцину Comirnaty виробника Pfizer. (У випадку відсутності цієї вакцини можна використати вакцину на векторній платформі Jcovden від Johnson&Johnson або іншу вакцину на векторній платформі). Первинний курс вакцинації вакциною Comirnaty складається з 2-х доз з мінімальним інтервалом 21 день; первинний курс вакцинації вакциною Jcovden – з однієї дози. За 5 місяців після первинного курсу можна отримати першу бустерну дозу, а за 4 місяці від цієї дози – другу бустерну дозу. Вакцинація від COVID-19 забезпечується державою й може бути проведена в будь-якому пункті щеплень вакцинації від COVID-19.
☝️ Життєво важливою для вагітних є вакцинація АаКДП-М (комбінованою вакциною проти правця, дифтерії та кашлюку з
ацелюлярним кашлюковим компонентом). Найоптимальніший з точки зору ефективності передачі захисних антитіл дитині період вакцинації – 16-32 тиждень вагітності. Проте якщо ви не встигли щепитися в цей період, краще все ж зробити це пізніше, аніж не вакцинуватися взагалі.
🤰💉 Вакцинація вагітної від кашлюку перш за все має на меті захист немовляти від цієї інфекції в перші місяці життя, коли вона є для дитини смертельно небезпечною. Тому це щеплення проводиться під час кожної вагітності незалежно від раніше отриманих доз вакцини від кашлюку, дифтерії та правця. Вакцинація вакциною АаКДП-м забезепечить також і необхідну кожні 10 років ревакцинацію від дифтерії та правця. Наразі вакцинація від кашлюку дорослих не забезпечується за кошти державного бюджету, тож для проведення щеплення можна записатися до приватного медзакладу або самостійно придбати вакцину в аптеці та ввести її в медзакладі, де ви задекларовані (чи в найближчій амбулаторії, якщо ви є внутрішньо переміщеною особою).
🤔 Якщо вагітна раніше не була щеплена від гепатиту В, то варто провести вакцинацію під час вагітності, аби уникнути ризику інфікування та передачі інфекції дитині під час пологів. Інфікування гепатитом В найбільш небезпечним для дітей саме в перший рік їхнього життя через високий ризик розвитку таких ускладнень хвороби, як цироз та рак печінки. Тож майбутній матері варто подбати про власну вакцинацію від гепатиту В, а також не відмовлятись від вакцинації дитини від цієї інфекції в пологовому будинку. Вакцинація дорослих, що не були раніше щеплені від гепатиту В, складається з 3-х доз і може проводитись за прискореною схемою з мінімальним інтервалом 1 місяць між дозами, якщо нема можливості використати стандартну схему 0-1-6 місяців.
👉 Щодо вакцинації від інших інфекцій, то переваги вакцинації вагітних жінок зазвичай перевищують теоретичні ризики, коли ймовірність виникнення захворювання є високою та інфекція становить ризик для матері або плоду. Отже за наявності підвищеного ризику інфікування (належність до певної групи медичного ризику, контакт з хворим, подорож до тієї чи іншої країни тощо) вагітні жінки можуть бути щеплені від гепатиту А, пневмококової та менінгококової інфекцій. Для проведення цих щеплень можна записатися до приватного медзакладу або самостійно придбати вакцину в аптеці та ввести її в медзакладі, де ви задекларовані (чи в найближчій амбулаторії, якщо ви є внутрішньо переміщеною особою).
🤔 Чи можна проводити екстрену вакцинацію проти сказу під час вагітності❓
Так, не лише можна, але й необхідно. Екстрена вакцинація проти сказу є вакцинацією за життєвими показами (сказ не лікується) і не має протипоказів. У випадку укусу або ослинення твариною з невідомим вакцинальним статусом обов’язково починайте курс щеплень від сказу. Вакцину від сказу забезпечує держава; також вона доступна в аптечній мережі та приватних медичних закладах.
🤔 Чи можна вакцинуватися під час грудного вигодовування❓
Годування грудьми не є протипоказанням до вакцинації. Навпаки: для матері немовляти надзвичайно важливо не передати інфекцію дитині, яка через малий вік може бути невакцинованою від певної хвороби. Тож годуюча мама вакцинується так само, як і всі інші пацієнти. Застереження є лише у випадку вакцинації вакциною від жовтої лихоманки та вітряної віспи, оскільки існує теоретичний ризик передачі вакцинних вірусів від матері до дитини. Однак, якщо жінка, що вигодовує дитину грудьми, не може уникнути подорожі до регіону з високим ризиком інфікування жовтою лихоманкою, вона має бути вакцинована.
💉🤰 Вакцинація вагітних та під час грудного вигодовування