Категорія новин
✅ Гриби - це дарунок лісу, але водночас вони є небезпечним продуктом харчування, який може привести до отруєння, а іноді й смерті. Отруєння організму викликають токсини, алкалоїди та сполучення важких металів, які містяться в грибах.
Як ми вже повідомляли, отруєння грибами (інтоксикація грибами) виникає після вживання грибів, що містять токсини. Існують тисячі видів грибів, із них близько сотні може спричинити симптоми отруєння, а до 20 видів грибів у наших широтах потенційно загрозливі для життя людини при споживанні.
❗ Понад 95% випадків інтоксикації грибами є результатом помилки збирачів грибів, які плутають отруйні види з їстівними. Тому важливо збирати лише відомі сорти грибів, не ризикувати здоров’ям через необачність.
❗ Варто зауважити, що отруйні гриби можуть випадково з’їсти діти. Також можливі випадки зумисного отруєння токсичними грибами чи навіть суїциду.
❗🍄 Види сильнодіючих отрут в грибах
Основними токсинами отруйних грибів є:
🔺Циклопептиди – аматоксин;
🔺 гіромітрини (монометилгідразин);
🔺 ореланін;
🔺 мускарин;
🔺 псилоцибін;
🔺 мусцимол та іботенова кислота;
🔺 копрін;
🔺 нефротоксини (норлейцин);
🔺 міотоксини;
🔺 імуноактивні токсини;
🔺 гемолітичні токсини;
🔺 подразники шлунково-кишкового тракту.
✅ Так, приміром, для людини смертельною дозою є 300-500 мг мускарину.
Отруйні всі види іноцибе та клітоцибе, які вміщують понад 2% мускарину. Так, іноцибе Патуйяра вміщує 6,4-8%, іноцибе пасмистий - 5,3-6,4%, іноцибе звичайний - 0,8-3,2%, клітоцибе червонуватий - 5-6%, мухомор червоний - 0,1-0,28%, мухомор пантерний - 0,1-0,2%.
Невелику кількість мускарину містять чортів гриб (Boletus satanas) синяк, або дубовик (В. luridus), сироїжка блювотна (Russula етеtіca), ентолома жовтувато-сиза і деякі види роду гебелома (Hebeloma). Смертельні дози мускарину містяться в такій кількості свіжих грибів: в 40-80 г іноцибе Патуйяра, 60-100 г іноцибе пасмистого, 50-100 г клітоцибе червонуватого, в 3000-4000 г мухомора червоного і мухомора пантерного.
Подразники шлунково-кишкового тракту – найпоширеніші токсини. Аматоксин, гіромітрин і ореланін – це токсини, що переважно містяться у смертельно небезпечних грибах.
Аматоксин, меншою мірою гіромітрин, є гепатотоксичними отрутами. Гіромітрин також має епілептогенну дію, провокує судоми. Ореланін і норлейцин є токсичними для нирок, тобто мають нефротоксичну дію. Мускарин, псилоцибін, мусцимол та іботенова кислота є токсичними для центральної нервової системи. Коприн викликає дисульфірамоподібну реакцію в поєднанні з алкоголем, тобто порушує здатність метаболізувати етанол, відповідно, виникає алкогольна інтоксикація організму.
✅ Окрім того, можливе і харчове отруєння грибами та ботулізм❗
При консервації грибів варто чітко дотримуватися приписів рецептів та температурних режимів приготування консервів у домашніх умовах. Зберігати грибні консерви слід у темному прохолодному сухому місці.
👆 Увага! Ніколи не споживайте консерви, що мають ознаки здуття, адже це є проявом бактеріального розмноження всередині банки, що супроводжується виділенням газів, які й розпирають стінки та покришку консерви. Неправильно приготовані консерви з грибів загрожують появою гострого харчового отруєння, а також розвитком ботулізму – смертельно небезпечної хвороби.
❤Ми бажаємо Вам здоров’я!
картинка