Категорія новин
Ожиріння – це що Естетичний недолік, незручність, обмеження у фізичній активності або все ж таки хвороба? Як це впливає на здоров'я, до яких наслідків призводить? Чи можна позбутися від цього недоліку, який лікар може допомогти?
Класифікація ожиріння
Медицина розглядає ожиріння як серйозне захворювання. Більш того, з 1997 року ВООЗ оголосила, що в світі спостерігається глобальна епідемія ожиріння. У країнах з розвиненою економікою більше половини дорослих не можуть похвалитися ідеальною вагою, а третина населення має ожиріння. Не відстають і українці. Із зайвою вагою в країні живе 58,4%, а з ожирінням – 24,1% населення.
Ожиріння - синдром, який характеризується надмірним накопиченням жиру і збільшенням маси тіла. До цього призводять різні причини, серед яких необхідно виділити розбалансування калорійності харчування і рівня фізичної активності. Простіше кажучи, якщо з їжею надходить більше калорій, ніж витрачається протягом дня, то це призводить до накопичення жирових відкладень. Але причини ожиріння можуть бути і іншими:
захворювання - недорозвинення статевих залоз, порушення в роботі щитоподібної залози і гіпофіза, пошкодження нервових клітин гіпоталамуса, хвороба Кушинга;
лікування гормональними засобами для жінок, кортикостероїдами, антидепресантами тощо;
генетична схильність.
Ступені ожиріння
Для оцінки ступеня ожиріння використовують індекс маси тіла (ІМТ). Цей показник розраховується шляхом ділення маси тіла, вираженої в кілограмах, на квадрат зросту, виражений в метрах. Залежно від величини ІМТ, розрізняють чотири стадії ожиріння:
1. Передожиріння. Виражені симптоми ожиріння відсутні. ІМТ в межах 25-29.9. Лікується корекцією харчування і збільшенням фізичного навантаження.
2. Перша ступінь. Зовні досить виражена, але частіше сприймається як естетичний недолік, хоча вже можуть відзначатися задишка, підвищена пітливість, набряки та ін. ІМТ в межах 30-34.9. Вимагає негайної корекції ваги.
3. Друга ступінь. Характеризується значними відкладеннями жиру, які важко не помітити. ІМТ в межах 35-39.9. До симптомів, які характерні для першої ступені, додаються: зниження працездатності, труднощі при ходьбі і активному фізичному навантаженні. Потрібне лікування, бо ожиріння схильне до прогресу.
4. Третя ступінь. ІМТ вище 40. Ознаки ожиріння легко визначаються за зовнішнім виглядом. Також, на цій ступені додаються: головний біль, порушення у функціонуванні серцево-судинної системи, задишка спостерігається не тільки в русі, але й в спокої, сильно набрякають ноги. Такому хворому потрібно не тільки допомога дієтолога, але і консультація ендокринолога.
Види ожиріння
Розрізняють два види ожиріння – гіпертрофічний і гіперпластичний.
У першому випадку число жирових клітин у людини залишається незмінним. Але в них постійно відбувається накопичення все нових обсягів жиру. Такий вид ожиріння зазвичай характерний для літніх людей.
Другий вид характеризується постійним збільшенням кількості жирових клітин. Ці клітини виділяють речовину, яка призводить до зростання апетиту. Переїдання викликає появу нових клітин. Такий вид розвивається у пацієнтів, що мають спадковість і схильних до переїдання. Розвивається у підлітків, вагітних, жінок в клімактеричний період.
Типи ожиріння
По тому, як накопичується жир в організмі, розрізняють два типи ожиріння - андроїдний (чоловічий) і гіноїдний (жіночий).
При жіночому типі ожиріння жирові відкладення в більшій мірі локалізуються на стегнах, сідницях, в області черевної порожнини. Фігура стає грушоподібною.
Чоловічий тип ожиріння називають яблучним. Через скупчення жиру в області грудей, спини і живота фігура набуває яблучну округлість. При цьому типі жир часто накопичується не під шкірою, а навколо внутрішніх органів. Таке ожиріння називають вісцеральним.