Категорія новин
🩻 Туберкульоз – небезпечне інфекційне захворювання, збудником якого є #Mycobacterium_tuberculosis.
☝️ Зменшення кількості хворих та запобігання розповсюдженню туберкульозу залежить від своєчасності виявлення та якості профілактики. Наразі існує 4 основні види профілактичних заходів: соціальні, специфічні, хіміотерапевтичні та санітарні.
👩‍⚕️ Соціальна профілактика
Захворюваність на туберкульоз залежить значною мірою від умов проживання людей. Несприятливі фактори зовнішнього середовища, постійні стреси, погане харчування, куріння, пияцтво, вогкість і бруд у будинку, небезпечна для здоров’я робота багаторазово збільшують ризик виникнення хвороби.
Харчування при туберкульозі має бути калорійним, із високим вмістом білку, достатньою кількістю вітамінів і мікроелементів. У день рекомендується 5-6 прийомів їжі невеликими порціями.
👉 Соціальна профілактика належить до первинних заходів, покликаних зміцнювати загальне здоров’я і неспецифічний імунітет різних соціальних груп населення. Її напрямками є організація безкоштовної, доступної кожному медицини; забезпечення гідного матеріального стану людей; поліпшення якості та культури харчування; розвиток і пропаганда занять спортом; боротьба з курінням, вживанням наркотиків, пияцтвом; поліпшення побутових умов життя; створення сприятливого режиму відпочинку, роботи або навчання.
Сюди ж відносяться заходи щодо захисту навколишнього середовища від викидів токсичних речовин, інших небезпечних забруднень, що сприяють розвитку захворювань органів дихальної системи.
👩‍⚕️ Специфічна профілактика туберкульозу
Первинна специфічна профілактика полягає в проведенні новонародженим протитуберкульозної вакцинації БЦЖ на 4-7 день життя. Після введення вакцини залишається рубчик на шкірі, як показник її ефективної дії. У дитячому, підлітковому і молодому віці до 30 років роблять ревакцинацію. У районах зі значним поширення хвороби додатково щеплюють дітей в 10-11 років. Якість проведення вакцинації оцінюють щорічним проведенням проби Манту з туберкуліном.
👩‍⚕️ Особливості санітарної профілактики
Комплекс заходів санітарної профілактики здійснюється, щоб попередити зараження здорових людей мікобактеріями туберкульозу. Для цього передбачені регулярні медогляди працівників дитячих дошкільних і шкільних установ, пунктів громадського харчування, комунальних господарств, в тому числі громадського транспорту, магазинів, аптек; медичні огляди працюючих у шкідливих промислових умовах; оздоровлення вогнищ захворювання, що включає санітарну дезінфікуючу обробку; організація спостереження в диспансері людей, що контактують із хворими на туберкульоз; вакцинація осіб із груп високого ризику розвитку хвороби; організація повноцінного харчування хворих; пропаганда здорового способу життя і відмови від шкідливих звичок.
📝 Рання діагностика туберкульозу полягає у виявленні початкових форм туберкульозу. За сучасними уявленнями про патогенез туберкульозу, до таких форм відносять ранні прояви первинного туберкульозу, що виникли в результаті «свіжого» зараження, прояви, що розвиваються у дорослих переважно за рахунок ендогенної реактивації, а також вторинні форми туберкульозу на ранніх етапах їх розвитку. Природно, що до ранньої діагностики туберкульозу можливо відносити виявлення лише обмежених, малих форм захворювання, що розвиваються на початковому етапі хвороби.
☝️ У зв`язку з малосимптомним перебігом туберкульозу (особливо на ранніх етапах захворювання) виявлення хворих нерідко проводиться на більш пізньому етапі, коли вже в повній мірі з`явилися клініко-рентгенологічні ознаки тієї чи іншої клінічної форми, але захворювання ще не прийняло незворотного запущеного характеру. Хворих, виявлених із такими формами туберкульозу, прийнято характеризувати як виявлених своєчасно.
👩‍⚕️ Критеріями своєчасного виявлення за традицією вважають: відсутність ознак розпаду легеневої тканини або початковий деструктивний процес, оборотність туберкульозного процесу під впливом лікування (вогнищевий, інфільтративний, обмежений, дисемінований туберкульоз в фазі інфільтрації, без розпаду, а також обмежені прояви первинного туберкульозу, ексудативний плеврит та ін.).
Види профілактики туберкульозу