Категорія новин
Надмірна вага й ожиріння — результат формування аномальних або надмірних жирових відкладень, які можуть завдавати шкоди здоров’ю.
Це глобальна й комплексна проблема громадського здоров’я, яка може призводити до скорочення тривалості життя і є фактором ризику низки хронічних захворювань, включно із серцево-судинними, діабетом 2 типу, щонайменше 12 видів раку, захворювань печінки й органів дихання, а також може впливати на психічне здоров’я. До того ж надмірна вага може погіршити перебіг COVID-19.
Дані Дослідження STEPS: поширеність факторів ризику неінфекційних захворювань в Україні у 2019 році виявили, що лише дві п’ятих (39,6%) населення в Україні мали нормальну вагу, а майже три п’ятих (59,1%) мали надмірну й ожиріння. Як показники зайвої ваги, так і ожиріння різко збільшувалися з віком, серед жінок ожиріння було більш поширеним.
Водночас сама по собі вага - недостатній орієнтир. Орієнтуватися необхідно також на індекс маси тіла (ІМТ) і співвідношення талії до стегон.
✅ Як визначити індекс маси тіла?
Для діагностики надмірної ваги й ожиріння у дорослих достатньо розрахувати індекс маси тіла (ІМТ). Він є оптимальним показником для оцінки розмірів тіла (ваги та зросту) та ризиків для здоров’я.
Індекс маси тіла — співвідношення ваги до квадрату зросту. Здоровий ІМТ коливається від 18.5 до 24.9. Надмірна вага визначається ІМТ 25-29.5. Ожиріння має три ступені, і починається із ІМТ 30 та більше. ІМТ, менший за 18.5, є замалим.
Якщо ви маєте вагу 68 кг, а зріст - 165 см (1,65 м), розрахунок ІМТ виглядатиме наступним чином: 68 ÷ (1,65 у квадраті) = 24.98.
Для дітей та підлітків, які продовжують рости, неможливо визначити сталі показники ІМТ, що відповідають нормі для всіх вікових і статевих груп. Тому використовуються спеціальні таблиці, у яких зазначено нормальні межі для кожного віку. Медичні працівники мають оцінювати ІМТ дітей та підлітків під час оглядів відповідно до таких таблиць.
✅ Що таке вісцеральний жир?
Найнебезпечнішою формою жирових відкладень є вісцеральний жир.
Про загрозу вісцерального ожиріння свідчить співвідношення талії до стегон. Талія має бути менша за стегна. В чоловіків це співвідношення має бути 0.9 чи менше, а в жінок – 0.85 чи менше.
Вісцеральне ожиріння суттєво збільшує ризик серцево-судинних хвороб, діабету 2 типу та еректильної дисфункції.
✅ У чому небезпека недостатньої ваги?
Брак жиру також шкідливий і може бути небезпечним для життя. Жирова тканина виділяє чи змінює низку гормонів. У жінок із надто низьким вмістом жиру в тілі може початися дисменорея — порушення менструального циклу чи його припинення.
✅ У чому небезпека надмірної ваги?
• Ожиріння на 180% збільшує ризик раку підшлункової залози.
• Зі збільшенням індексу маси тіла та окружності талії пропорційно зростає ризик раку прямої кишки.
• Ожиріння часто призводить до депресії, а депресивний чи тривожний розлади призводять до переїдання та ожиріння.
• У короткотривалій перспективі ожиріння здоров’я не псує. Але що далі, то помітніший його вплив: зростання ризику апное (зупинки дихання уві сні), діабету 2 типу, атеросклерозу та інших серцево-судинних хвороб та порушення роботи нирок. Особливо розвитку хронічних хвороб сприяє вісцеральний жир (внутрішній). А от жир на лише стегнах не становить особливої загрози здоров’ю.
• Вісцеральне ожиріння в чоловіків призводить до гормональних проблем. В жировій тканині фермент альфа-редуктаза перетворює тестостерон в одну із форм естрогену, жіночого гормону. Вісцеральне ожиріння також збільшує ризик еректильної дисфункції.
• Є “метаболічно здорові” люди із зайвою вагою чи ожирінням. Їхні аналізи рівня холестеролу чи маркерів запалення в нормі, але це не привід продовжувати в такому ж дусі. Ожиріння є універсальним фактором передбачення (предиктором) передчасної смерті.
• Ожиріння в жінок супроводжує 35-65% випадків синдрому полікистозних яєчників, та збільшує ризик ускладнень протягом вагітності і пологів, та потребу в кесарському розтині.
✅ Які причини ожиріння й надмірної ваги?
Основна причина ожиріння й надмірної ваги — енергетичний дисбаланс, при якому калорійність раціону перевищує енергетичні потреби організму.
У всьому світі відзначаються такі тенденції:
- зростання споживання продуктів із високою енергетичною щільністю і високим вмістом жирів;
- зниження фізичної активності через сидячий спосіб багатьох видів діяльності, зміни в способах пересування і зростаючу урбанізацію.
✅ Як нормалізувати та контролювати свою вагу?
Надмірну вагу й ожиріння, так само як і пов’язані з ними неінфекційні захворювання, значною мірою можна попередити завдяки здоровому способу життя:
- Зменшіть споживання калорій та контролюйте порції: відстежуйте кількість споживаної їжі та її калорійність, намагайтеся замінити калорійну їжу овочами та несолодкими фруктами, дотримуйтесь здорового харчування;
- Будьте активними: ведіть щоденник фізичної активності, щоби розуміти, чи достатньо ви рухаєтесь щодня;
- Дізнайтеся свій індекс маси тіла. Це може допомогти вам зрозуміти, чи здорова у вас вага і чи потрібно вам схуднути.
❤ Якщо вам не вдається самостійно схуднути, зверніться до свого сімейного лікаря! Бережіть своє здоров’я!
🟦 Що треба знати про вагу?