Категорія новин
Хвороба одна – збудників багато: менінгіт не має ніякого стосунку до мокрої голови чи наявності головного убору!
▪ Інколи так не хочеться надягати шапку, бо вона може зіпсувати зачіску або ж це просто незручно. Але більшість людей її носять, бо пам’ятають, як батьки лякали їх хворобами. Особливо менінгітом, який може призвести до ускладнень та навіть смерті. То чи справді шапка врятує від менінгіту?
Спершу зазначимо, що шапку все ж таки варто носити. Так ви уникнете переохолодження та потурбуєтеся про своє волосся, якому шкодять низькі температури. Однак шапка не врятує від менінгіту!
🔴 Менінгіт – це запалення захисних оболонок головного або спинного мозку. Хворобу часто можна сплутати із застудою, через що втрачається дорогоцінний час. Менінгіт розвивається стрімко, ймовірність ускладнень та смерті дуже висока. Причинами захворювання можуть бути віруси, гриби та бактерії. Бактеріальний менінгіт є вкрай небезпечним: якщо вчасно не отримати медичну допомогу, смерть може настати протягом кількох годин. Хоча більшість людей виліковується від бактеріального менінгіту, інколи можуть виникнути ускладнення: пошкодження мозку, втрата слуху тощо.
Збудник хвороби, потрапивши у кров, прямує до оболонок мозку, де і виникає запальний процес.
🔴 Хвороба одна — збудників багато
Менінгіт — це запалення захисних оболонок головного та спинного мозку.
Основні симптоми менінгіту:
– висока температура☑;
– головний біль☑;
– блювання☑;
– холодні кінцівки☑;
– сплутаність свідомості☑;
– скованість шиї☑;
– людина сонна, її важко розбудити☑;
– судоми☑;
– специфічний висип, який не зникає під час натискання☑;
– людині важко витримувати яскраве світло☑.
Як ми вже згадали, викликати хворобу можуть різні збудники — і грибки, і бактерії, і віруси.
Вірусні менінгіти, як правило, протікають легше. Доволі часто ви можете навіть і не знати, що у вашої дитини чи вас був менінгіт. Ну, температура, ну голова боліла — з ким не буває? Навіть якщо така людина потребує госпіталізації, то в більшості випадків не перебуватиме в реанімаційному відділенні.
Також бувають паразитарні, амебні та неінфекційні менінгіти, які можуть виникнути як наслідок дії деяких препаратів, операцій на мозку або травм голови.
🔴 До епіологічних типів менінгіту відносять:
🔲 Бактеріальний менінгіт – це один із найбільш небезпечних видів хвороби, що характеризується невідкладним станом та найвищим ризиком смерті. Існують вакцини, що запобігають виникненню деяких типів бактеріального менінгіту.
🔲 Вірусний менінгіт досить небезпечний, однак в цілому протікає легше, ніж бактеріальний. Як правило, якщо імунна система організму функціонує нормально, хворі на цей тип менінгіту не обов’язково потребують особливого лікування та швидко одужують. Крім того, існують вакцини для профілактики деяких типів вірусного менінгіту.
🔲 Грибковий менінгіт
Випадки захворювання на цей етіологічний тип менінгіту трапляються досить рідко, хоча інколи для розвитку хвороби вистачає потрапляння спорів грибка в організм через дихальні шляхи. Крім того, хворі на цукровий діабет, рак та ВІЛ-інфіковані належать до групи підвищеного ризику зараження грибковим менінгітом.
🔲 Токсоплазмозний менінгіт та інші.
🔴 Як захиститися?
Для захисту достатньо зробити одне щеплення. Але не все так просто. Тобто робити щеплення точно потрібно і не одне! Оскільки менінгіт спричиняють дуже різноманітні віруси та бактерії, захист від нього можуть надати такі вакцини:
– Hib-вакцина проти гемофільної інфекції;
– проти пневмококової інфекції;
– проти менінгококової інфекції.
Але також менінгіт може викликати вірус кору, вірус грипу або вітряна віспа. І від цих хвороб також є щеплення.
Варто зауважити, що в Україні є щеплення лише проти таких серогруп менінгококу як А, С, Y та W-135. Проте немає вакцини проти серогрупи типу В. Ця вакцина називається BEXERO і якщо ви наразі перебуваєте за кордоном, не упустіть нагоду щепитись нею.
Дотримуватись національного календаря щеплень та не нехтувати можливістю купити додаткові вакцини — вже є прекрасним захистом від цього захворювання.
Ну і звичайно, не забуваємо про базові правила гігієни: ретельне миття рук, користування чистими приборами для їжі тощо. В зоні ризику менінгіту і дорослі, якщо вони проживають скупчено, наприклад, в гуртожитках або казармах. Отож варто подумати про щеплення в будь-якому віці.
👆 Найбільш ефективна профілактика менінгіту – вакцинація! Хоча вакцинація від менінгіту відноситься до рекомендованих, а не обов’язкових, саме щеплення захистить вас і ваших близьких від менінгіту. А що стосується шапки в холодну пору року, то її все-таки краще носити, щоб уникнути обморожень.
Що треба знати про менінгіт?