Категорія новин
🦵 Остеопороз − це системне захворювання кісткової системи, характерними проявами якого є зниження кісткової маси, зміна її структури на мікрорівні, підвищена крихкість кісток. В результаті прогресування остеопорозу можливий прояв остеопоротичних переломів, які виникають при невдалому русі, падінні, кашлі, без будь-якого видимого зовнішнього втручання.
🧏‍♀️ Існують такі види остеопорозу:
📌 первинний остеопороз розвивається як самостійна патологія в період постменопаузи та в літньому віці;
📌 вторинний остеопороз розвивається в результаті супутніх соматичних захворювань (ендокринної та травної систем, крові, нирок тощо) або внаслідок прийому деяких ліків (кортикостероїдів, гепарину та ін.).
🧏‍♀️ Первинний остеопороз кісток підрозділяється на 2 типи. ➡️ Перший тип (постменопаузальний остеопороз) характерний для жінок у віці від 50 до 70 років. Основними місцями переломів є тіла хребців, дистальні ділянки променевої кістки. ➡️ Другий тип (сенільний остеопороз) розвивається після 70 років. При сенільному остеопорозі, найчастіше, переломам піддаються тіла хребців і шийка стегна. Також, до первинного остеопорозу відносяться ідіопатична і ювенільна форми захворювання.
👩‍🦰 Ювенільний (дитячий) остеопороз може розвиватися на тлі інших захворювань. Він може бути наслідком неправильного харчування, метаболічних порушень в кістковій тканині та інших причин нез'ясованої етіології.
👉 Ідіопатичний остеопороз діагностується у жінок у віці до 50 років і чоловіків - до 60 років. Це − захворювання нез'ясованої етіології. Однак, окремі дослідження вказують на зв'язок між його розвитком і неправильним харчуванням,зловживанням спиртними напоями та патологіями вагітності.
🦵 Остеопороз – захворювання поліетіологічне, на розвиток якого впливаютьчисленні фактори: спадкова схильність, фізична активність, ендокринологічний статус, наявність соматичних захворювань, прийом ліків, вік.
📑 Захворювання, як правило, не викликає хворобливих відчуттів. Характерних клінічних проявів не існує. Найчастіше, проявляються такі симптоми остеопорозу як: зниження зросту (на 2 і більше см в порівнянні з ростом у 25 років), наявність грудного кіфозу, вкорочення стовпа хребта, біль в спині. Тривалий час можуть залишатися невиявленими переломи тіл хребців, які є негативним наслідком розвитку остеопорозу.
💊 Профілактикою остеопорозу потрібно займатися не тільки здоровим людям і пацієнтам з остеопенією, щоб уникнути розвитку захворювання, але і хворим на остеопороз, для запобігання його прогресування.
🧏‍♀️ Що ми рекомендуємо:
✔️ адекватні фізичні навантаження (ходьба, танці) - рекомендовані молодим людям для набору кісткової маси та для підтримки мінеральної щільності кісток у здорових літніх людей;
✔️ помірне силове навантаження (пілатес, плавання й ін.) - рекомендовані для поліпшення координації та зміцнення м'язового корсета у літніх пацієнтів, що мають встановлений остеопороз або переломи в минулому;
✔️ за призначенням лікаря вживання достатньої кількості вітаміну D і перебування під сонячними променями;
✔️ вживання достатньої кількості продуктів, що містять вітамін D (лосось, сом, сардини, макрель, риб'ячий жир, вершкове масло, яєчний жовток, сметана, сир та ін.) і кальцій (молочні та кисломолочні продукти, бобові, горіхи, насіння льону).
👩‍⚕️ Для профілактики остеопорозу у жінок в період постменопаузи (до 60 років) рекомендована менопаузальна гормональна терапія. Профілактика гормональною терапією повинна проводитися під постійним і регулярним контролем лікаря з поступовим зниженням дози гормонального препарату.
💁‍♀️ Профілактика остеопорозу