Категорія новин
Даною тематикою матеріалів хочемо нагадати жителям громад і особливо тим із них, хто любить в осінню пору спалювати суху траву, бур’яни, листя та гілля, що цим вони завдають шкоду не лише довкіллю, а й здоров’ю оточуючих. Отож.
Що робити з сухою травою без шкоди для довкілля?
🔥Щороку восени та навесні на полях і на території приватних домоволодінь люди активно спалюють суху рослинність. Вогонь та дим шкодить навколишньому середовищу, знищує усе живе, вбиває родючість ґрунтів перед посівною, забруднює повітря, а в час воєнного стану — лякає та відвертає увагу служби🚒.
Здоровою альтернативою буде компостування🍂🍁. Ось два способи, що ми для вас знайшли, та які є простими у виконанні:
✅ Для приготування органічного добрива листя і траву треба висипати у яму глибиною 0,5 м та шириною 1,5 м і залити водою, а тоді присипати ґрунтом. Протягом літа вміст ями треба перемішувати. Компост готовий, якщо перетворився на однорідну розсипчасту масу. Таке органічне добриво можна використати для вазонів, клумб та овочевих грядок.
☛ Компостування за методикою Джефа Лоттона:
беремо 25 частинок органічних решток (азот). Це: викошена трава, бур’яни, дрібні гілочки, бадилля, солома, сіно.
одну частинку гною: свинячий, курячий, заячий, коров’ячий, кінський послід (вуглець).
Формуємо купу як стіг сіна, розміром 1 кубічний метр. Інгредієнти накладаємо почергово: шар сіна, шар гною, шар сіна, шар гною. Додатковими елементами/шарами можуть бути свіжоскошена трава (ті ж бур’яни), тирса, рештки від овочів та фруктів, деревна зола. Ці елементи є бажаними, оскільки урізноманітнять майбутній гумус більшою кількістю мікроорганізмів. Коли ж купа сформована – поливаємо її добряче водою та накриваємо плівкою чи брезентом. Чекаємо 4 дні. Тоді купу треба перевернути так, щоб частина, яка була назовні, по боках, опинилася всередині й навпаки. Це робиться для рівномірного «перегоряння» решток. Після цього потрібно перевертати кожні два дні. Й обов’язково слідкувати за температурою, купа повинна бути теплою. Це означатиме, що все йде правильно.
Правильно приготований компост не буде мати неприємний запах. Він перетвориться на якісне природне добриво та порадує вас гарним урожаєм!
А ще сухе листя також можна розіслати рівним шаром на городі та перекопати землю. Ґрунтові організми самі перероблять його у родючий гумус.
✅ Мульчувати
☛ Мульчування – це покриття ґрунту захисним шаром із різноманітних матеріалів. Для виготовлення мульчі подрібнюють опале листя, дрібні гілки, залишки рослинності, суху траву. Мульчу можна використовувати для того, щоб захистити рослини від впливу температур – взимку від морозів, влітку від надмірного сонячного випромінювання. Також мульча допомогає збагатити корені рослин поживними речовинами, зберігає вологу у ґрунті, зменшує імовірність появи бур’янів. Необхідно покривати ґрунт шаром мульчі товщиною 5-15 сантиметрів. Важливо, щоб біля стебел залишався незаповнений невеликий проміжок для циркуляції повітря.
✅ Суха рослинність - для підстилки
Аби не спалювати суху рослинність, її можна застосовувати у тваринництві. Приміром, для облаштування приміщень для свійських тварин, а саме для утеплення.
Якщо це трава невисока і м’яка, то її можна використовувати як підстилку у садівництві, або як сіно для підстилки кролів, курей і т.д. Вона дуже добре вбирає вологу і одночасно зберігає тепло. Тому її використовують так само як і солому.
20% людей перестали палити бур’ян на прохання своїх дітей та онуків. Розповідайте своїм близьким, друзям та сусідам про наслідки, до яких призводить спалювання та існуючі альтернативи.
____
Любити ❤️ 🇺🇦 власну країну означає дбати про неї. Щонайменше – не завдавати шкоди. Тому варто відмовитися ❌ від спалювання трави та сухостою 🍂🍁, адже це небезпечно для довкілля.
Такі спалювання провокують лісові пожежі 🌲🔥та руйнують природні біоценози, а їдкий дим 🌫негативно впливає на здоров’я людей. Масштаби шкоди - справжнє екологічне лихо для країни.
Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України, Міністерство охорони здоров'я України та Тернопільський обласний центр контролю та профілактики хвороб закликають громадян - будьте свідомими, любіть Україну 💛💙 та не паліть траву і сухостій!
Що робити з сухою травою без шкоди для довкілля?