Категорія новин
🌏 ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З ХРОНІЧНИМ ОБСТРУКТИВНИМ ЗАХВОРЮВАННЯМ ЛЕГЕНЬ
🫁 Хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ) − є однією із найпоширеніших хронічних респіраторних недуг, яку зазвичай можна попередити й лікувати. Хвороба характеризується обмеженням прохідності дихальних шляхів.
☝ Основні симптоми ХОЗЛ: постійна задишка, хронічний кашель, відкашлювання мокротиння. Хворі на ХОЗЛ можуть не одразу зрозуміти, що їм не вистачає дихання, поки не стане дуже важко виконувати прості завдання, наприклад, ходити по сходах.
👉 Головна причина розвитку ХОЗЛ − тютюновий дим. Найбільш уразливими для цієї хвороби у всьому світі є завзяті курці. У таких пацієнтів недуга прогресує удев’ятеро швидше, ніж у тих, хто не курить.
🚬 Шкідливі хімічні речовини, що містяться в диму, впливають на слизову оболонку дихальних шляхів. Деякі дослідження показують, що пасивне куріння також може збільшити ризик розвитку ХОЗЛ.
📝 До інших факторів ризику належать:
◾ наявність пилу, диму і випарів хімічних речовин на робочих місцях (наприклад, вугільний, зерновий, борошняний пил, зварювальні гази тощо);
◾ забруднення повітря в житлових приміщеннях (наприклад, унаслідок використання твердого палива для приготування їжі та обігріву);
◾ астма, часті інфекції нижніх дихальних шляхів у дитинстві;
◾ генетичні чинники. Майже в 1 із 100 людей із ХОЗЛ є спадкова схильність до розвитку дефіциту альфа-1 − антитрипсину. Це речовина, яка захищає ваші легені. Люди з її нестачею зазвичай хворіють у молодому віці, особливо, якщо вони курять.
👩‍⚕️ Повністю вилікувати ХОЗЛ неможливо. Ліки й фізіотерапія можуть полегшити симптоми, підвищити здатність витримувати навантаження й поліпшити якість життя, а також зменшити ризик смерті.
Найбільш ефективним і рентабельним лікуванням ХОЗЛ у курців є відмова від куріння.
💁‍♀️ Своєчасна діагностика та лікування дають змогу сповільнити розвиток хвороби.
Аби попередити цю недугу:
◾ відмовтеся від куріння та уникайте пасивного куріння. Допомогу у припиненні куріння можна отримати тут: stopsmoking.org.ua;
◾ не контактуйте із забрудненим повітрям (як атмосферним, так і в приміщеннях);
◾ вакцинуйтесь від грипу, COVID-19 і пневмококової інфекції (особливо у віці після 65 років і за наявності важких супутніх патологій, наприклад, захворювань серця);
◾ дотримуйтесь здорового способу життя.
Всесвітній день боротьби з хронічним обструктивним захворюванням легень