Категорія новин
☝🏻❗️☝🏻Дефіцит вітамінів може спричинити порушення здоров'я, що виражаються низкою неприємних симптомів. Таким чином організм намагається повідомити нам про потенційну нестачу вітамінів та мінералів.
💁🏼‍♀️Загальні симптоми включають:
👉🏻 нездужання
👉🏻 втому
👉🏻 порушення сну
👉🏻 низьку працездатність
👉🏻 погіршення стану шкіри
👉🏻 часті застуди та інфекційні захворювання.
💁🏻‍♂️Зовнішні симптоми
🔸️Проблеми із зором
☝🏻Багато захворювань органів зору: куряча сліпота, пігментний ретиніт, гемералопія, ксерофтальмія, екзематичні ураження повік, поверхневий кератит, ураження рогівки, кон'юнктивіт пов'язані з дефіцитом вітаміну А.
👉🏻Куряча сліпота - стан, при якому знижується здатність людей бачити при слабкому освітленні або в темряві, є однією з перших ознак низького споживання вітаміну А. Цей нутрієнт необхідний для виробництва родопсину, пігменту, що міститься в сітківці ока, який допомагає нам бачити вночі.
👉🏻Ксерофтальмія або синдром сухого ока, що виражається сухістю рогівки та кон'юнктиви – ще один ранній симптом дефіциту вітаміну А.
🔸️Ламке волосся та нігті
☝🏻Ламкість, витончення або розшарування волосся та нігтів може свідчити про нестачу біотину, відомого також під назвою вітаміну B7. Він допомагає організму перетворювати їжу на енергію. Інші симптоми дефіциту біотину включають хронічну втому, м'язовий біль, судоми та поколювання в руках та ногах. Крім того, причиною ламкості нігтів та випадання волосся може бути нестача вітамінів А та Е.
🔸️Проблеми зі шкірою
☝🏻Сухість, лущення шкіри, свербіж, тріщини, акне, поява передчасних зморшків і ділянок «гусячої шкіри», екземи та дерматити можуть виникнути через низький рівень вітаміну С, К, Е, а також вітамінів групи В.
✅️ Вітамін С бере участь у виробленні колагену, сприяє загоєнню ран та тріщин, які можуть з'явитися на сухій шкірі.
✅️ Тіамін (вітамін В1) покращує рельєф шкіри, підвищує її пружність, запобігає процесам старіння.
✅️ Рибофлавін (вітамін В2) нормалізує обмінні процеси в шкірі, усуває лущення і сухість, має ранозагоювальну дію.
✅️ Ніацин (вітамін В3) розширює судини та покращує кровообіг, нормалізує секрецію шкірного сала, загоює мікротріщини та інші пошкодження шкіри, прискорює процеси регенерації.
✅️ Піридоксин (вітамін В) має зволожувальні, поживні та захисні властивості, прискорює загоєння, захищає шкіру від ультрафіолету та агресивного впливу навколишнього середовища.
✅️ Фолієва кислота (вітамін В9) нормалізує вироблення шкірного сала, захищає від запальних та вугрових висипів.
✅️ З нестачею в раціоні вітаміну Е пов'язане раннє старіння організмів, зокрема й шкірних покривів, поява пігментних плям.
👉🏻Виразки на слизовій та тріщини біля рота
🤷🏻‍♀️Ураження в роті та навколо нього можуть бути частково пов'язані з недостатнім споживанням певних вітамінів або мінералів. Наприклад, афтозні виразки часто є результатом дефіциту заліза або вітамінів групи В. В одному невеликому дослідженні близько 28% пацієнтів з виразками в роті мали дефіцит тіаміну (вітамін B1), рибофлавіну (вітамін B2) і піридоксину (вітамін B6).
👉🏻Кутовий хейліт, стан, при якому куточки рота тріскаються, розщеплюються або кровоточать, може бути викликаний недостатнім споживанням вітаміну А та групи В, особливо рибофлавіну.
🔸️Кровоточивість ясен та синці
☝🏻Часто причиною кровоточивості ясен є грубе чищення зубів або пародонтит, але справа може бути в нестачі вітаміну С. Він відіграє важливу роль у загоєнні ран та імунітеті, є антиоксидантом, що запобігає пошкодженню клітин.
👉🏻Носові кровотечі та підвищена кровотеча ясен виникають також через брак вітаміну К. Про нестачу вітамінів С і К можна дізнатися за утворенням помітних підшкірних гематом, що виникають навіть при легкому ударі. 👉🏻Лупа і себорейний дерматит, що виражаються свербінням та лущенням шкіри на голові – симптоми шкірних захворювань внаслідок порушення вироблення шкірного сала. Лупа в основному обмежується шкірою голови, у той час, як себорейний дерматит може з'являтися на обличчі, верхній частині грудей, пахвах і паху. Імовірність цих шкірних захворювань надвисока протягом перших 3 місяців життя, у період статевого дозрівання та в середині дорослого життя.
💁🏼‍♀️Стійка лупа та плями, що лущаться на голові, бровах, вухах, повіках і грудях можуть бути викликані різними факторами, в тому числі й дієтою з низьким вмістом вітаміну А, ніацину (вітаміну B3), рибофлавіну (вітаміну B2) і піридоксину (вітаміну B6).
🔸️Порушення росту, ламкість кісток, м'язова слабкість, проблеми із зубами
☝🏻Вітамін D впливає на метаболізм кальцію, тому його дефіцит може бути причиною частих переломів, слабкості в м'язах, деформації кісток у дітей, розхитування зубів, частого карієсу. Розхитування та випадання зубів здатний привести брак у раціоні вітаміну С. М'язову слабкість, судоми та спазми м'язів викликає також і тривалий дефіцит вітаміну Е в раціоні.
🔸️Психологічний стан
☝🏻Авітаміноз можна визначити також за яскравими симптомами психологічного характеру.
💁🏻‍♂️До них відносяться:
🔹️ швидка стомлюваність
🔹️ слабкість
🔹️ дратівливість
🔹️ запаморочення
🔹️ розлади сну (сонливість та безсоння)
🔹️ депресія
🔹️ труднощі з концентрацією, пам'яттю та мисленням
🔹️ зниження лібідо.
👉🏻Відомо, що дефіцит вітамінів групи В порушує роботу нервової системи. Такі симптоми, як чутливість до шуму, відсутність апетиту, забудькуватість, неможливість сконцентруватися на чомусь, труднощі з навчанням, а також погіршення сну, млявість, пригніченість вказують на нестачу цих нутрієнтів.
❗️При глибокому дефіциті В1 змінюється особистість: людина стає дратівливою, апатичною, пригніченою, безглуздою, нетерпимою, безініціативною, невпевненою в собі.
👉🏻Вітамін В12 сприяє виробленню еритроцитів та ДНК, а також покращує функцію нейромедіаторів. Його нестача здатна викликати анемію, яка виражається втомою, слабкістю, безсонням та денною сонливістю. 🤷‍♀️Погіршення пам'яті також може бути пов'язане з браком вітаміну D.
👨‍⚕️Інші симптоми
💁🏼Про загрозу авітамінозу можна судити за такими симптомами, як повільне загоєння ран, часті та затяжні застуди, схильність до інфекційних захворювань, чутливість зубної емалі, запалення слизових оболонок, порушення випорожнень, втрата апетиту та різке зниження ваги.
Картинка