Категорія новин
🤱 Шкідливий вплив вживання алкоголю впродовж вагітності на плід відомий впродовж століть і згадується ще в біблейські часи: «Зрозумівши, що ти завагітніла і носиш сина, не пий вина і сильних напоїв».
📑 У Стародавньому Карфагені і Спарті закони забороняли вживання алкоголю нареченими, щоб не допустити зачаття в стані сп’яніння та інтоксикації. Ближче до сучасності, в 20-х роках 18-го століття, в період «епідемії джина» в Британії, Британська Королівська Рада Лікарів доповідала Парламенту, що причиною народження «слабких, кволих і немічних дітей» є вживання майбутніми батьками алкоголю. Але лише через 100 років Палата Громад відреагувала і випустила документ «Вплив пияцтва на націю», який містив дані про вплив вживання алкоголю вагітними на плід і стверджував: «Такі діти схильні народжуватися гіпотрофічними та недосконалими».
Тим не менше, тільки в 1967 році французький лікар Лем’є та його команда вперше описали дітей, народжених жінками, які вживали алкоголь впродовж вагітності. Були відзначені аномалії росту та розвитку: вроджені каліцтва, такі як вади серця, незарощення піднебіння та інші, що поєднувалися з психічними відхиленнями.
Дані дослідження у Франції та спостереження доктора Джонса і його колег у США привели в підсумку до розпізнавання чіткого симптомокомплексу, який асоціюється з алкоголізмом вагітних і названого алкогольним синдромом плоду (АСП).
У даний час застосовується більш широкий термін алкогольні розлади плоду (АРП), який включає в себе алкогольний синдром плоду (АСП), тобто відхилення, що виявляються у новонародженого вже відразу після народження (аномалії лицьового черепа, кістково-м’язової системи, сечостатевої та нервової систем, вади серця), та алкогольні ефекти плоду (АЕП) – наслідки, які проявляються на більш пізніх етапах життя дитини затримкою психомоторного розвитку та розумовою неповноцінністю.
▪️ Вживання спиртних напоїв небезпечне впродовж усієї вагітності🍷 , тому що алкоголь та його основний метаболіт ацетальдегід легко проникають через плацентарний бар’єр та спричинюють тератогенну дію, оскільки ензими, необхідні для їх біотрансформації, у ембріона відсутні. Коли мати п’є, то страждає і дитина. Дитина піддається дії алкоголю в більшому ступені та більш тривалий час, оскільки амніотична рідина є своєрідним резервуаром. Алкоголь викликає багато змін у клітинному метаболізмі. Це призводить до затримки ембріонального розвитку, недостатнього живлення, зниження температури, зневоднення, дисфункції плаценти, зниження гормонального синтезу.
✅ Особливості клінічної картини
Діти, уражені алкоголем внутрішньоутробно, часто народжуються передчасно із зменшеними відповідно до їх гестаційного віку окружністю голови та масою тіла.
У грудному віці відмічається відставання у фізичному розвитку, з’являються неврологічні розлади, а саме: підвищена збудливість, помірна розумова відсталість з підвищеною руховою активністю, затруднена концентрація уваги та затримка мовного розвитку.
Клінічна картина фетального алкогольного синдрому може включати уроджені вади розвитку різних систем, але найчастіше зустрічаються такі грубі вади розвитку, як розщелина піднебіння, дефекти серцевих перегородок, аномалії нирок, зрощення шийних хребців, гемангіоми та аномалії вуха (глухота).
У дітей із синдромом алкогольної залежності специфічний фенотип: маленька голова, вузький лоб, вузькі очні щілини, короткий ніс, недорозвиток середньої частини обличчя, тонка верхня губа.
✅ Окремі аспекти впливу алкоголю на плід під час вагітності
Мозок, решта ЦНС, інші системи розвиваються впродовж всієї вагітності і, отже, можуть бути пошкоджені на будь-якому терміні. Однак, перший триместр, коли закладаються і формуються всі органи і системи, – найбільш уразливий період, впродовж якого можуть розвинутися відхилення від норми. Алкоголь спричиняє затримку розвитку мозку внаслідок обмеження росту клітин, аномалії мозолистого тіла, часто недорозвиток мозочка. У другому триместрі існує високий ризик викиднів. У третьому триместрі зазвичай спостерігається швидкий ріст плоду, тому під впливом алкоголю може виникнути затримка розвитку плоду.
✅ Чи можна вживати алкоголь годуючим матерям?
Мати, що годує, повинна пам’ятати, що навіть незначні дози алкоголю, що потрапляють із молоком в організм немовляти, можуть викликати серйозні порушення в діяльності центральної нервової системи. Дитина під впливом алкоголю стає неспокійною, погано спить, можуть спостерігатися судоми. Проникаючи у грудне молоко, етанол негативно впливає на руховий розвиток дитини (але не викликає розумової відсталості).
✅ Чи існує безпечний поріг вживання алкоголю?
Алкоголь, як і інші тератогенні агенти, не має безпечного порогу застосування. Лікарі не можуть вказати гарантовану безпечну дозу споживання алкоголю впродовж вагітності. Виразність відхилень у плоду при прийомі алкоголю вагітною жінкою в кожному випадку є індивідуальною, хоча майже не залежить від терміну вагітності, кількості та частоти споживання алкоголю. Слід зазначити, що не має значення, який вид алкоголю приймається. Пиво, вино або більш міцні напої спричинють однаковий, негативний ефект впродовж вагітності. Будь-який напій, що містить алкоголь, потенційно небезпечний для плоду.
Оскільки очевидно, що немає безпечної дози алкоголю для вагітної жінки, то найнадійніший і єдиний спосіб уберегти себе і своє майбутнє немовля від неприємностей – категорична відмова від спиртного впродовж вагітності.
Якщо Ви вагітні або бажаєте завагітніти, не вживайте алкоголь взагалі.
Дбайте про себе та близьких! Будьте здорові!
Алкоголь і материнство