Категорія новин
👩‍⚕️📊Як свідчить статистика, більш, ніж у половині випадків допомогу постраждалим від зимових травм надають неправильно, і навіть транспортують до лікарень теж неправильно. А це посилює тяжкість ушкоджень і ускладнює подальше лікування. Хотілося б усім побажати не потрапляти у такі ситуації. І пам’ятайте, що ваше здоров’я — у ваших руках. Ні в якому разі не займайтеся самолікуванням та звертайтеся за допомогою до лікаря.
💁‍♀️Забій
☝️Це найпоширеніша травма, яка зазвичай виникає від удару об тупий предмет. Біль, як правило, не дуже великий, виникає у момент удару або одразу після нього. Швидко утворюється набряк, а синець — через кілька годин. Якщо травмовані глибокі тканини — синець буде через 2-3 дні. Функціональність забитої кінцівки незначно порушується.
🏥Перша допомога спрямована на зменшення крововиливу і больових відчуттів.
✅ Накласти тугу пов’язку і охолодити місце забою (міхуром з льодом, холодним компресом, мокрою серветкою, холодним металевим предметом).
✅ Забезпечити спокій забитій кінцівці (руку можна підвісити на косинці, суглоби фіксують 8-подібною пов’язкою, шиною) .
Забиття голови, грудей і живота може супроводжуватися прихованими ушкодженнями, тому консультація лікаря обов’язкова.
💁Вивих
☝️При падінні, ударі, а іноді при незручному рухові виникає різкий біль і у перші години після травми інтенсифікується. Звичайні рухи у суглобі стають неможливими, а травмований суглоб деформується — його контур відрізняється від здорового.
🏥Перша допомога спрямована на зменшення набряку і больових відчуттів:
✅ Кінцівку фіксують (руку підвішують на косинці, або прибинтовують до грудей; ногу обкладають м’якими предметами і залишають у тому стані, у якому зафіксована травма).
✅ На суглоб накладають холод.
✅ Потерпілого треба терміново доставити до травмпункту або лікарні — ні в якому разі не намагайтеся самі вправити вивих.
💁Перелом
☝️Така травма буває двох видів — закритий (без порушення шкірних покривів) і відкритий (з розривом шкірних покривів і утворення рани, де іноді навіть видно кінець уламків кісток). Характеризується гострим болем у місці пошкодження кінцівки, який посилюється при найменшій спробі нею поворушити. Рухи неможливі.
🏥Перша допомога спрямована на правильну фіксацію зламаної кінцівки:
✅ Зробіть шину з підручних предметів — палиці, дошки, гілки.
✅ За допомогою хустки (шарфа, ременя тощо) прив’яжіть шину так, щоб вона захопила два сусідні суглоби. Наприклад, при переломі кісток гомілки шину накладають із захопленням колінного і гомілковостопного суглобів. Так вони будуть знерухомлені і кісткові уламки не зможуть переміщуватися травмуючи навколишні тканини. Особливе значення має шина при переломі стегна.
Якщо під рукою не опиниться нічого підходящого — прибинтуйте (прив’яжіть) хвору ногу до здорової, а руку при переломі плечової кістки — до тулуба.
Тільки після цього потерпілого можна перенести до машини і відправити до лікарні.
Перша допомога: забої, вивихи, переломи кінцівок