Категорія новин
Пропонуємо публікацій на тематику паразитів у матеріалах ДУ "Тернопільський ОЦКПХ МОЗ ".
🔎 Без лабораторної діагностики не можна з впевненістю стверджувати, що людина хвора на лямбліоз. Це захворювання не має яскраво виражених діагностичних, клінічних ознак, тому необхідно враховувати сукупність різних проявів інфекції і підкріплювати діагноз даними лабораторних досліджень.
🦠 Клінічна картина лямбліозу - це насамперед гастроентеральний симптомокомплекс. У різних пацієнтів відзначаються різні симптоми: біль у животі, частіше в навколопупковій області, та диспепсичні явища, пов’язані з підвищенням інтрадуоденального тиску (нудота, гіркота в роті, іноді блювота, здуття живота). Це пов’язано з тим, що лямблії паразитують у дванадцятипалій кишці: вони вражають ентероцити, які забезпечують гідроліз основних поживних речовин вуглеводних компонентів їжі. Тому при лямбліозі формуються симптоми здуття живота, непереносимість молочних продуктів, особливо цільного коров’ячого молока. У частини хворих трапляються нестійкі випорожнення - як кашкоподібні, так і рідкі. Окрім того, кал може містити велику кількість слизу, а іноді мати зловонний запах і характерний жирний блиск при мікроскопії. Якщо джерелом зараження лямбліозом була вода, то хвороба йде по типу гострого гастроентериту. При хронічному перебігу лямбліозу можуть спостерігатися клінічні симптоми гастродуоденіта, біліарної дисфункції, ураження верхнього відділу тонкого кишечнику. Характерний біль у правому підребер’ї зустрічається у 15-16% хворих. Часто він спровокований прийомом їжі, але може бути і не пов’язаний із цим, що ускладнює постановку діагнозу.
🪱 Симптом, який досить часто асоціюється саме з лямбліозом, - фолікулярний кератоз, що спостерігається в основному на зовнішній поверхні плечей: жорстка гусяча шкіра, іноді з білими округлими бляшками. Цей стан не викликає свербіння, не порушує якості життя пацієнта - все це провокує перехід захворювання в хронічну форму. Ще один стан, асоційований із лямбліозом, - ксероз (суха шкіра, лущення п’яток), особливо взимку. За допомогою різних емульсій, кремів таку шкіру можна пом’якшити, але періодично ксероз буде поновлюватися. Може спостерігатися ізольоване ураження підошов та долонь, і при цьому шкіра злазить із кінчиків фаланг. Пальці нагадують старечі (можуть бути уражені всі пальці або тільки один), відзначається підвищена больова чутливість, але до долонь лущення не доходить. Без усунення першопричини таких порушень - зараження лямбліями - позбавити пацієнта дерматологичної симптоматики вкрай складно.
☝️ Нерідко у хворого відзначаються різні неврологічні прояви та вегетативні порушення з боку нервової системи. Лямблії навіть називають «паразитом туги і печалі». Вегетативні прояви по¬винні бути приводом для детального обстеження. До них належать підвищена нервова збудливість, плаксивість, головні болі, запаморочення, неспокійний сон, слабкість, серцебиття. Проведення специфічного протипаразитарного лікування виявляється найбільш ефективним та оптимальним засобом для купування всіх цих симптомів.
Продовжимо цикл публікацій на тематику паразитів у наступних матеріалах.
❤Ми бажаємо Вам здоров’я!
Лямбліоз: багатогранні прояви хвороби