Категорія новин
Психологи розділяють причини вигорання на зовнішні та внутрішні.
Зовнішні причини стосуються загального комфорту на роботі, доброзичливості колективу, чуйності керівництва, сприятливості робочого середовища (графік, фінансова мотивація, професійний розвиток).
Емоційний пресинг на роботі може відбуватися за кількох причин:
Стресові дедлайни. Якщо ти «гориш», виконуючи робочі таски, і розумієш, що не встигаєш стежити за якістю роботи, а тільки намагаєшся вкластися в оголошені дедлайни, – задумайся. Звичайно, дедлайн – це важливо. Але всі ми різні. Хтось виконує задачу швидко та зосереджено, а комусь потрібен час та аналітична робота. Якщо ти належиш до другої категорії людей, але мовчиш про це й женешся за дедлайнами, то поясни це керівнику. Знайдіть рішення разом – наприклад, на різні види задач ти вказуватимеш власні дедлайни.
Напружена ситуація в країні. Так сталося, що на початку повномасштабної війни, багато айтівців майже одразу занурилися в роботу. Для них це був такий острівець безпеки та стабільності, котрих не вистачало поза роботою. Психіка таким чином знайшла шлях врятуватися від негативних новин та подій, але декого привела й на шлях вигорання.
Токсичний колектив. Нездорова комунікація між колегами в команді, деструктивна критика керівників, дискримінація – це все призводить до вигорання людини.
Внутрішні причини. До них належать суто психологічні, індивідуальні моделі поведінки співробітника та його відношення до роботи. Наприклад, амбітні нереалістичні цілі, які людина ставить перед собою, руйнують її зсередини. Туди ж і невміння казати «ні», виражати свою думку, вибудовувати особисті кордони. Плюс високі вимоги до себе, складні обставини в родині, в стосунках тощо. Таким чином людина ігнорує свої потреби на користь власних не здорових установок або потреб інших людей.
Ознаки вигорання:
Емоційне та фізичне виснаження
Апатія
Дефіцит внутрішньої енергії
Хочеться відпочити, але навіть відпочинок не приносить полегшення
Низька самооцінка
Стан подавленості
Низька ефективність роботи:погана пам’ять, низька концентрація, часті та повторювані помилки
Зневіра в собі та у власних силах
Байдужість (втрачається емпатія). Людина в стані вигорання може мати надто високі вимоги не тільки до себе, а й до інших та проявляти цинізм. Вона спричиняє комусь біль, адже сама його відчуває, і не може нічого з цим зробити
Погане самопочуття:головний біль, часте серцебиття, порушений режим сну, підвищений тиск, розлади харчування, м’язова напруга тощо
Відчуття швидкоплинності часу
Невротичність, панічні атаки
Неможливість приймати рішення самостійно
Відчуття самотності, небажання ділитися хвилюваннями з близькими.
«Синдром вигорання – це про накопичення. Найжахливіше в цьому стані те, що людина не одразу його помічає. А коли ознак вигорання стає стільки, що накриває відчуття тотальної знесиленості, то помітити в собі негативні зміни стає все важче. Адже коли людина помічає всього 2-3 фактори, наприклад, втому та виснаженість, то погіршення стану можна попередити якісним відпочинком. Коли факторів більше, – така людина потребує допомоги».