Категорія новин
🪱Гельмінтози - це захворювання, що виникає при попаданні в організм людини гельмінтів.
Гельмінти, які зустрічаються в Україні найчастіше: ехінококоз, токсокароз, опісторхоз, ентеробіоз (гострики), аскаридоз.
▪ За даними моніторингу інфекційної захворюваності, проведеного фахівцями Державної установи "Тернопільський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України", в структурі інфекційної захворюваності без грипу та ГРВІ паразитарні хвороби складають 54%.
В структурі паразитарної захворюваності 56,8% - аскаридоз, 22,7% - ентеробіоз, 14,6% – лямбліоз.
У 2022 році зареєстровано 5 випадків ехінококозу, 13 - трихурозу, 28 - токсокарозу.
☝️Зважаючи на актуальність захворюваності на паразитарні хвороби – більш докладно розповідаємо у циклі, присвяченому даній тематиці.
Отож.
▪ Аскаридоз — один із найпоширеніших гельмінтозів на земній кулі.
Це поширена хвороба з групи гельмінтозів, яку спричиняє паразитування в організмі людини аскариди людської.
За даними ВООЗ у світі нараховується понад 1 млрд 300 млн хворих на аскаридоз. Досить часто захворювання зустрічається в Україні, особливо в її західних і північних областях.
Аскариди живуть у кишківнику людини. Довжина самця аскариди досягає 25 см, а самки - 40 см. У них немає органів прикріплення, вони рухаються назустріч їжі і таким чином утримуються у кишківнику.
Самка кожну добу відкладає у тонкому кишківнику людини більше 230 тис. яєць, які потрапляють у зовнішнє середовище, як у заплідненому так і в незаплідненому вигляді.
Запліднені яйця аскариди після стадії дозрівання в ґрунті потрапляючи в організм людини викликають захворювання - аскаридоз.
Незапліднені яйця аскариди при потраплянні в організм людини захворювання не викликають і вивільняються з організму з випорожненнями людини.
При інвазії одним заплідненим яйцем аскариди може розвинутись один дорослий паразит (самець або самка). Якщо зараження відбулось декількома заплідненими яйцями аскариди то тоді розвиваються у організмі людини дві або навіть більше паразитів.
Зараження людини відбувається при вживанні в їжу забруднених овочів, фруктів, при контакті із зараженим ґрунтом.
Яйця аскарид дуже стійкі до зовнішнього середовища. Їх захищає 5 оболонок, зовнішня з яких має бугристу поверхню. Знищити оболонки можуть лише ефір, спирт, гаряча вода, бензин і пряме сонячне світло. Із ґрунту яйця аскарид через воду, овочі, фрукти потрапляють у кишковий тракт людини. У кишківнику оболонки яєць розчиняються та з них з’являються личинки. Крізь стінку кишківнику вони потрапляють до кровоносних судин і мігрують організмом. Далі із током крові личинки потрапляють до печінки і легень, головного мозку, очей та інших органів. Тривалість життя дорослої аскариди досягає року.
Інфікування
Можливостей для зараження предостатньо.
Яйця аскарид можуть знаходитися на траві, овочах, фруктах, зелені, дитячих іграшках, свійських тваринах і потрапляють в організм, якщо не дотримуватися правил гігієни.
Потрапляючи до організму людини, аскариди виділяють продукти свого обміну, які є сильними алергенами та токсично впливають на організм людини.
Період міграції личинок аскарид в організмі людини часто залишаються непоміченими.
☝️ У цей час хвороба схожа на пневмонію, бронхіальну астму, шкірні прояви алергії. А через два тижні перші ознаки хвороби зникають самі по собі. У калі яйця аскарид у цей час виявити неможливо. А з’являються вони там не раніше ніж через два місяці після потрапляння личинок до організму. Далі ознаки розвитку аскарид проявляються у вигляді різних порушень у роботі шлунково - кишкового тракту.
☝️ Тяжкими наслідками аскаридозу є непрохідність кишківника, що розвивається при його закупорці аскаридами, апендицит, ураження печінки. У рідких випадках аскариди переміщаються у шлунок, верхні дихальні шляхи, що призводить до задухи.
Якщо гельмінти «оберуть» легені, можна хворіти на гострі респіраторні захворювання та пневмонію, які фактично не піддаються лікуванню антибіотиками.
Профілактика
Профілактика аскаридозу проводиться по різних напрямках. Необхідно охороняти зовнішнє середовище (ґрунт, джерела водопостачання та ін.) від забруднення його фекаліями, а у випадку такого забруднення — усунути його за допомогою санітарних методів. Іншим важливим профілактичним заходом є лікування населення, що забезпечує не тільки звільнення людей від аскарид але й охорону ґрунту від забруднення яйцями гельмінтів.
Велике значення у профілактиці зараження геогельмінтами має санітарний благоустрій населених місць. Попередження інвазії аскаридами досягають розвитком у дітей гігієнічних навичок, вживанням у їжу тільки ретельно вимитих фруктів та овочів, знезараженої води✔.
- Вживайте тільки фільтровану водопровідну або кип’ячену воду; не слід пити сиру воду, якщо немає впевненості у чистоті джерел водопостачання, мити овочі та інші харчові продукти сирою водою;
- мийте руки з милом після вулиці, перед приготуванням їжі та її вживанням;
- перед вживанням овочі необхідно двічі ретельно вимити — спочатку перед чищенням, а потім вже очищені. Холодною водою перед чищенням і після чищення а потім опустіть овочі в друшляку на 2-3 секунди в гарячу воду (70–76°С). Після одразу промийте їх холодною водою;
- фрукти, що впали на землю, а особливо полуниці, слід промити під потужним струменем води, а потім на 2-3 секунди, безпосередньо перед вживанням, занурити в крутий окріп;
- важливим харчовим чинником передачі захворювання є зелень. Її необхідно замочити на 30-40 хвилин у холодній воді, потім добре промити під проточною водою;
- милом і мочалкою мийте дитячі іграшки, обробляйте вимиті іграшки гарячою водою;
- необхідно захищати харчові продукти від мух;
- регулярно обстежуйте домашніх тварин на наявність гельмінтів, а також проводьте їх дегельмінтизацію;
- влаштовуйте дитячі майданчики та пісочниці на сонячних ділянках, стежте за відсутністю в них сміття та фекалій;
- не використовуйте фекальні маси для підживлення на присадибних ділянках.
Велике значення має своєчасне виявлення захворілих на аскаридоз, лікування їх та проведення профілактичної дегельмінтизації в вогнищах.
Пам`ятайте: при дотриманні таких легких правил ви зможете уникнути захворювання та вберегти себе від ускладнень.
 
❤ Дбайте про себе та близьких! Будьте здорові!
Картинка