Категорія новин
▪ Зважаючи на актуальність захворюваності на паразитарні хвороби – продовжуємо тематичний цикл, присвячений «Паразитарні хвороби».
Отож.
Ехінококоз
На Тернопільщині реєструвались минулоріч спорадичні випадки, тож населенню потрібно знати про небезпечність даного паразитарного захворювання.
Також нагадаємо, за даними моніторингу інфекційної захворюваності, проведеного фахівцями Державної установи «Тернопільський ОЦКПХ МОЗ України», в структурі інфекційної захворюваності без грипу та ГРВІ паразитарні хвороби складають 54%.
▪ Ехінококоз – тяжке паразитарне захворювання, характеризуються хронічним перебігом із виникненням солітарних або множинних кістозних утворів (іноді велетенських розмірів) у печінці, легенях, головному мозку та інших внутрішніх органах.
Збудником ехінококозу є личинкова стадія ціп’яка роду Echinococcus granulosus. Належить до паразитарних захворювань, в міжнародній класифікації хвороб X перегляду має код В67. Патологія вважається рідко зустрічається, але, тим не менш, ехінококоз саме головного мозку може призвести до серйозних наслідків і вимагає своєчасної діагностики, визначення симптомів і оперативного лікування.
Людина, як і домашні тварини (свині, корови, вівці) є проміжним господарем ехінококу. Кінцевим господарем є дикі або домашні хижі тварини (собака, лисиця, вовк, шакал).
Ехінокок відноситься до категорії стрічкових черв’яків.
Як ми вже писали, збудником даної глистової інвазії є личинкова форма. В організмі людини вона може бути більш десяти років. В цей період по своєму зовнішньому вигляду глистова інвазія схожа на кісту, яка має круглу або овальну форму. У кісті збирається рідина. Статевозріла форма паразита має інший вигляд. Доросла особина може досягати в довжину від 2 до 7 міліметрів.
Принцип зараження ехінококами є досить простим.
Проміжними господарями глистової інвазії виступають тварини. Ними виділяються фекалії разом з яйцями паразитів, що потрапляють на овочі, фрукти, ґрунт.
Паразит у зрілій формі зустрічається виключно у вовків, лисиць, корів, овець, собак, куниць, тхорів і т.д.
Ехінококозом може заразитися будь-яка людина, незалежно від віку. Імунітету від цієї хвороби немає. Більший ризик захворіти мають люди, які тісно контактують з домашніми тваринами, насамперед із собаками. Зараження відбувається тоді, коли до шлунку потрапляють яйця ехінококу, які у зовнішнє середовище виділяють разом з фекаліями дикі та домашні хижі тварини.
Овочі, фрукти, ягоди та інша їжа може бути забруднена яйцями ехінококозу.
Згідно з клінічною картиною поставити діагноз людині досить складно. Саме тому пацієнтам рекомендують пройти відповідні лабораторні дослідження.
Паразити дуже стійкі до змін температурних показників. Вони себе чудово почувають в межах -30 до +38 градусів, при цьому не гинучи.
При сприятливій температурі можуть довгий час знаходитися в ґрунті, у разі якщо на них не впливають прямі сонячні промені.
✅ Безсимптомна стадія захворювання. Вона охоплює той проміжок часу від моменту потрапляння личинки паразита в організм людини до появи перших тривожних симптомів. Іншими словами, при появі глистової інвазії в організмі людини вона тривалий час не дає про себе знати.
Поява перших симптомів спостерігається лише при досягненні кістою великих розмірів, якій проводиться здавлювання внутрішніх органів.
✅ На пізніх стадіях паразитування ехінокока у пацієнта починають проявлятися перші симптоми у вигляді алергічних реакцій або різних ступенів жовтяниці. Деякі пацієнти скаржаться на появу відчуття тяжкості в ураженому органі.
Досить частим ознакою патологічного стану є кропив’янка.
Паразитування глистів супроводжується больовими відчуттями в області ураження. Захворювання може проявлятися гіперчутливістю або анафілактичним шоком.
☝️ Тривожними симптомами для вас мають стати: болі в животі або грудях, кашель, лихоманка, збільшення розмірів живота. Але всі ці прояви є неспецифічними і діагноз може поставити лише лікар під час обстеження, в тому числі УЗД, МРТ та імунологічного дослідження з визначенням імуноглобулінів у крові.
☝️ Відмінною рисою ехінококозу є те, що є різна локалізація. Найбільш часто вражають саме печінка і легені, головний мозок.
▪ При локалізації паразита в печінці у хворих відзначається швидка стомлюваність, млявість, нудота, біль в правому підребер’ї, порушення стільця.
▪ При легеневій формі невеликого розміру кісти незручностей не доставляють. Але збільшуючись, ця бульбашка стискує судини та бронхи. Внаслідок цього виникають болі в грудній клітці, задишка, кашель з виділенням гнійного мокротиння. На черговій стадії ехінококоз легенів характеризується розкриттям кісти, що призводить до розвитку аспіраційної пневмонії. Прорив в плевру може викликати миттєву смерть.
▪ При ураженні ехінококом інших органів, картина захворювання схожа на процес розвитку пухлини. До загальної симптоматики відноситься алергічна реакція, викликана надривом оболонки з подальшим всмоктуванням рідини. Розвиток кісти при ехінококозі мозку призводить до сильного головного болю, збільшення внутрішньочерепного тиску, нападів епілепсії.
✅ Окрім зазначених загальних симптомів має місце:
▪ Стрімке зниження ваги, аж до анорексії.
▪ Загальна слабкість,
▪ Відсутність апетиту.
▪ Сухий кашель.
▪ Біль у грудній клітці.
Відсутність симптоматики на початковій стадії зараження ускладнює процес своєчасного лікування хвороби, що в свою чергу, може призвести до порушення працездатності внутрішніх органів.
Ехінококоз несе велику небезпеку для організму людини.
✅ Як уникнути зараження
Для зведення до мінімуму ризику зараження необхідно дотримуватися необхідних правил поведінки. Після усіляких контактів з собаками, а також перебуваючи на територіях випасу тварин обов’язкова умова – миття рук. Проведення систематичних заходів по виведенню або профілактики гельмінтів у дворових та мисливських собак і так далі.
Проводити бесіди з дітьми про небезпеку, до якої може призвести гра з бездомними тваринами. Собак краще утримувати у вольєрах або на прив’язі. Польові та лісові ягоди і фрукти обов’язково необхідно перед вживанням мити, що б змити яйця глистів.
✅ Лікування і профілактика
Єдиним методом лікування ехінококозу є оперативний. Через наявність навколо кісти щільної капсули ліки до паразита не потрапляють та не можуть його вбити.
При неускладненому ехінококозі внутрішніх органів можливе медикаментозне лікування.
▪ Попередити захворювання можна. Необхідно:
- Найперше, дотримання особистої гігієни, яка полягає в митті рук перед їжею і після контакту з тваринами, вживання в їжу вимитих ягід, фруктів, овочів і зелені;
- не вживання води в сирому вигляді. Обов’язкова умова – кип’ятіння;.
ретельне дотримання правил особистої гігієни при утриманні собак, догляді за тваринами;
- проведення планової дегельмінтизації собак, знищення інвазованих осіб домашніх тварин;
- здійснення планової диспансеризація контингентів підвищеного ризику в ендемічних районах;
- проведення специфічної профілактики ехінококозу у проміжних хазяїв (вівці, велика рогата худоба) та відповідність фермерських господарств санітарно-гігієнічним вимогам;
- проведення просвітницької роботи серед населення.
 
На фото - локалізація паразитарної хвороби ехінококозу в печінці людини.
 
❤ Дбайте про себе та близьких! Будьте здорові!
Пам'ятайте, уникнути ехінококозу значно легше, ніж діагностувати та лікувати! Бережіть себе та своїх близьких!
Картинка