Категорія новин
🟦 Онкологічні захворювання є однією з основних причин смертності українців. І ми розуміємо, що навіть найсучасніші технології є безсилими перед останньою стадією раку.
Особливо тепер, коли вже починаємо спостерігати «віддалені» наслідки війни. Хто зараз пам’ятає про онкоскринінг? Занедбані злоякісні новоутворення, на жаль, – таке саме мінне поле війни…
Тому не припиняємо наголошували на необхідності профілактики і ранньої діагностики раку – доведено: у третині випадків раку можна запобігти.
🟦 Всесвітній день боротьби проти раку (World Cancer Day) відзначається щорічно 4 лютого.
🤝 І для нас стало доброю традицією щолютого спільно з відділом промоції здорового способу життя ДУ "Тернопільський ОЦКПХ МОЗ " проводити тематичні заходи, присвячені Всесвітньому дню боротьби з раком, аби підвищити обізнаність про рак, а також привернути увагу суспільства до його діагностики, профілактики та лікування.
Зважаючи на воєнний час ми працюємо онлайн над просвітницько-інформаційними проєктами щодо онкогологічної профілактики та обізнаності онкозахворювань та реалізуємо інформаційні програми у партнерстві з Міністерством охорони здоров'я України, ЦГЗ та обласним онкодиспансером🇺🇦✅.
Цей день проголошений Міжнародною організацією боротьби з онкологічними захворюваннями (англ. Union for International Cancer Control, UICC). Завдяки постійній підтримці членів і ключових партнерів Всесвітній день боротьби з раком міцно закріпився в календарях по всьому світу.
Всесвітній день боротьби з раком - це більше, ніж один день у календарі. Ось чому кампанія створена, щоб надихнути на зміни та мобілізувати спільноти до постійної дії в боротьбі з раковими захворюваннями. Багаторічна кампанія означає більше охоплення та залучення, більше можливостей для підвищення глобальної обізнаності та, зрештою, більшого впливу.
✅ Усунути прогалини в догляді - тема Всесвітнього дня боротьби з раком у 2022-2024 роках. Кожна людина має можливість змінити ситуацію, велику чи малу, але разом спільнота охорони здоров’я може досягти реального прогресу в зменшенні глобального впливу раку.
Метою кампанії боротьби проти раку є підвищення обізнаності про рак як про одне із найстрашніших захворювань сучасної цивілізації, привернення уваги до запобігання, виявлення та лікування цього захворювання та про завдання, що стоять перед світом в боротьбі з раком.
Рак є загальним терміном для великої групи хвороб, які можуть вражати будь-яку частину тіла. Для їх позначення використовують і інші терміни: злоякісні пухлини та новоутворення. Характерною ознакою раку є швидке утворення аномальних клітин, які розростаються за межі своїх звичайних кордонів і здатних проникати в інші тканини тіла та поширюватися в інші органи; останній процес називається метастазуванням. Метастази є однією з основних причин смерті від раку.
Найбільш поширеними видами раку є: рак легенів, рак молочної залози, рак товстої і прямої кишки, рак передміхурової залози, рак шкіри (немеланомний), рак шлунка.
✅ До факторів ризику розвитку ракових захворювань відносяться:
• спадковість (генетична схильність),
• віруси (вірус папіломи людини, віруси гепатитів В і С,
• вірус Епштейна-Барра),
• фізичні фактори (різні види випромінювань, такі як іонізуюче, ультрафіолетове),
• фактори ризику, пов’язані зі способом життя (паління, вживання алкоголю, відвідування соляріїв, вживання нездорової їжі, надмірна вага тіла, недостатня фізична активність),
• фактори ризику, пов’язані з екологією (забруднення навколишнього середовища, обробка пестицидами сількогосподарської продукції та інше),
• гормональні порушення,
• передракові захворювання (аденоматозні кишкові поліпи, міоми або ендометріоз, пігментний кератоз, лейкоплакія або шкірний ріг та інші),
• старіння.
☝️ Відомо, що виникнення 43% ракових захворювань можна було б запобігти за допомогою таких норм здорової поведінки, як:
• Обмеження доступу до паління, боротьба з цим явищем.
• Фізична активність, збалансована та здорова їжа.
• Вакцинація проти вірусів, що викликають рак печінки і рак шийки матки.
• Уникання тривалого перебування на сонці чи в солярії.
• Своєчасна діагностика і увага до власного здоров’я.
Здоровий спосіб життя дозволяє знизити ризик захворіти на рак, правильне харчування, відмова від тютюнокуріння та надмірного вживання алкоголю, своєчасне проходження медичних обстежень.
▪ Маємо говорити і про те, що в проблемі раку є ще один важливий аспект – онкофобія у суспільстві. Одним з проявів онкофобії є те, що люди не хочуть проходити специфічні обстеження – онкоскринінг, боячись почути слово «рак».
Страх відтягує час звернення до лікаря і лікування хронічних захворювань, які в подальшому можуть привести до онкодіагнозу.
▪ Також важливо додати, що для профілактики виникнення деяких видів раку, таких як рак молочної залози, товстої кишки і матки, рекомендується проходити систематичні обстеження:
- мамографія (дослідження молочних залоз) - щороку, починаючи з 40-річного віку;
- колоноскопія (огляд і оцінка стану внутрішньої поверхні товстої кишки за допомогою спеціального зонду) - кожні 5-10 років починаючи з 50-річного віку;
- цитологічне дослідження мазка (діагностика захворювань шийки матки) - кожні 2-3 роки, починаючи з 21-річного віку.
Регулярне проходження профоглядів значно знижує ризик онкозахворювань за умови їх ранньої діагностики.
Переконані: більшість онкологічних захворювань піддаються успішному лікуванню при їх своєчасному виявленні.
 
Радимо розпочати ознайомитись з онко-скринінгом жінкам та чоловікам⤵.
Анкета створена як нагадування всім, хто піклується про здоров'я.
Картинка
Додаткові картинки новин
картинка1