Категорія новин
📊 За даними Національного канцер реєстру України лише 20% пацієнтам діагностували хворобу на профілактичних оглядах. 👉Натомість кожна п’ята людина дізналася про рак на критичній (4️⃣) стадії в результаті пізнього звернення за медичною допомогою. ☝️Причин для пізнього звернення звичайно багато (частково це пов’язано із пандемією COVID-19, переселенням населення в результаті війни в Україні, недостатньої інформованості та інше) . 🧏‍♂️ Але здоров’я людини - це також її особиста відповідальність. Частина випадків раку передаються спадково (рак молочної залози, рак яєчників, рак товстої кишки), решта - пов’язані із впливом зовнішніх та персональних факторів ризику, які людина може змінювати.
👩‍⚕️ Регулярні профілактичні огляди забезпечують раннє виявлення передракових та онкологічних захворювань.У багатьох країнах світу реалізуються програми скринінгу. Вони направлені на виявлення хвороби, коли людина не відчуває ніяких симптомів. На сьогодні успішно працюють програми скринінгу раку шийки матки, мамографічного скринінгу раку молочної залози, онкологічних захворювань шкіри (зокрема, меланоми), значно знижуючи рівень смертності від цих захворювань.
В Україні розроблені спеціальні рекомендації щодо онкоскринінгів. У них міститься інформація про те, які обстеження та у якому віці треба проходити. Ви можете дізнатися про них у свого сімейного лікаря.
🟢 ДУ « Тернопільський обласний ЦКПХ» рекомендує десять порад щодо запобігання раку, які дозволять зменшити ймовірність захворіти на рак і потрапити на лікування в онкологічну клініку: 👇
📌 відмова від куріння (навіть кальяни і вайпери);
📌 правильне харчування (підтримання здорової маси тіла);
📌 вживання великої кількості овочів та фруктів;
📌 вживання достатньої кількості води (щоб уникати зневоднення організму);
📌 підтримка фізичної активності (бути настільки активним, наскільки це можливо);
📌 зменшення вживання алкоголю (варто навіть відмовитися від нього повністю);
📌 уникнення надмірної інсоляції (зменшити час перебування на сонці), користуватися сонцезахисними кремами;
📌 навчитися слухати власне тіло, уникати стресів, висипатися;
📌 вивчати спадкову схильності свого роду (так звані "сімейні" раки, що передаються по спадковості);
📌 проходити щорічні медичні профілактичні огляди.
❗️☝️❗️ Запам'ятайте❗️ Рак легше попередити, ніж лікувати.
Картинка