Категорія новин
▪ Нирки виконують одну з найважливіших функцій: виведення з організму продуктів обміну, токсичних речовин і інших не особливо корисних сполук. Крім того, цей орган бере участь у забезпеченні кислотно-лужної рівноваги плазми крові. Природно, що ниркові захворювання негативно відображаються на роботі всієї сечовидільної системи. Хвороби нирок досить різноманітні за своїм походженням, проявами і наслідками для організму. Найбільш частими є запальні захворювання, які здебільшого зустрічаються у жінок. Сечокам’яна хвороба зустрічається однаково часто у представників обох статей, переважно у віці понад 40 років. Для дітей характерні пієлонефрит і вродженні аномалії нирок. Розрізняють як вроджені патології, так і набуті захворювання.
Щоб зрозуміти, що проблема криється саме в цих органах, необхідно знати причини виникнення та основні ознаки ниркових захворювань. Звичайно, це не допоможе самостійно поставити собі діагноз і призначити лікування, зате дозволить зрозуміти, що потрібно звернутися до нефролога, уролога.
✅ Причини і механізм розвитку захворювань
• Аутоімунний процес. В результаті збою в імунній системі виробляються антитіла проти клітин нирок, що призводить до розвитку запалення, як результат – гломерулонефрит.
• Бактеріальна інфекція. Бактерії, потрапляючи в нирки, починають там розмножуватися, це викликають запалення, яке призводить до пієлонефриту. У разі подальшого прогресування хвороби і відсутності лікування з’являються гнійники (абсцес нирки). Розвитку бактеріальної інфекції сприяє порушення відтоку сечі з нирок.
• Інтоксикація організму. Токсини, що циркулюють у крові, викликають порушення обміну речовин в нирках, розвивається токсична нефропатія. Це оборотний процес, який проходить після припинення впливу токсинів.
• Порушення обміну речовин і хімічного складу сечі є основною причиною виникнення сечокам’яної хвороби. При цьому в нирках формуються камені, які можуть порушувати відтік сечі, травмувати слизову оболонку нирок і сечоводів. Це сприяє приєднанню вторинної бактеріальної інфекції та пієлонефриту.
• Гемоліз – стан, при якому відбувається руйнування еритроцитів і вихід гемоглобіну в кров. Він осідає в клубочках нирок і утруднює їх роботу. Як результат, розвивається небезпечний стан – гостра ниркова недостатність.
• Порушення кровотоку в судинах нирок. Наявність атеросклеротичних бляшок зменшує діаметр судини і призводить до недостатнього надходження крові до клітин нирок, розвивається метаболічна нефропатія. Цей процес може тривати роками без будь-яких проявів.
• Низький артеріальний тиск. Систолічний тиск нижче 70 мм рт. ст. викликає припинення процесу фільтрації плазми крові в ниркових клубочках і їх некроз (омертвіння).
• Порушення дозрівання нирок у внутрішньоутробному періоді призводить до формування аномалій форми (підковоподібна, роздвоєна нирка), положення (опущення нирки) або кількості (одна чи, навпаки, додаткова нирка). Зрощення канальців нирок з утворенням кіст називається атрезія.
• Травмуючі чинники. Забій, колоті або різані рани викликають пошкодження ниркової тканини з порушенням її функції.
✅ Симптоми хвороб нирок
Прояви захворювань нирок можна умовно розділити на місцеві та загальні. До місцевих симптомів відносяться ті, виникнення яких безпосередньо пов’язане з нирками:
• Біль в області попереку. Буває при пієлонефриті (з одного боку) і гломерулонефриті (з обох сторін). Інтенсивний нападоподібний біль характерний для каменів у нирках, частіше буває у чоловіків (ниркова колька).
• Зменшення кількості сечі (зниження добового діурезу).
• Поява крові в сечі – результат кровотечі при травмах нирки, сечокам’яній хворобі і пухлинному процесі.
• Зміна кольору сечі. Каламутна із зеленуватим відтінком сеча свідчить про гнійний процес у нирці (абсцес нирки при пієлонефриті), сеча кольору «м’ясних помиїв» буває при гемолізі і частковому виході вільного гемоглобіну з сечею.
✅ Загальні симптоми, які можуть з’являтися при захворюваннях нирок, такі:
• підвищення температури тіла, загальна слабкість, головний біль і ломота в суглобах – є результатом інтоксикації (попадання токсинів у кров) при бактеріальному запаленні нирок;
• підвищення системного артеріального тиску вище 140 / 90 мм рт. ст. – Симптом порушення живлення нирок при наявності атеросклеротичної бляшки в їх судинах, у відповідь клітини нирок виробляють ангіотензин – речовину, яка викликає спазм судин;
• поява «мішків» під очима, набряк тканин обличчя після сну – перші ознаки хвороби нирок, особливо часто зустрічаються при початкових стадіях.
✅ Діагностика
Щоб найбільш точно визначити хворобу нирок, проводиться додаткова лабораторна та інструментальна діагностика. Тільки на основі результатів досліджень і симптомів захворювання лікар може зробити остаточний висновок.
✅ Як правильно харчуватися при захворюванні нирок
Якщо проблеми з нирками стали приводом до звернення в лікарню, то варто негайно переглянути свій раціон. Ліки – це, звичайно, добре, але правильна дієта при захворюванні нирок теж необхідна. Вона допоможе організмові швидше впоратися з хворобою. Правильне харчування має бути щадним для нирок. Більше того, продукти повинні посилювати дію прийнятих лікарських препаратів. Потрібно перестати вживати всілякі газовані напої, різні копченості, тістечка з жирним кремом, грибні, рибні та м’ясні бульйони, бобові, а також закуски, соління і консерви.
✅ Профілактичні заходи
📑 Рекомендується:
➺ збільшити добовий діурез (об’єм сечі, що виділяється) за рахунок вживання некалорійною рідини відповідно віку, при відсутності протипоказань;
➺ слідкувати, щоб дитина своєчасно спорожняла сечовий міхур (не терпіти!), обов’язково мочитися перед сном;
➺ ретельно дотримуватися правил особистої гігієни статевих органів;
– уникати переохолодження;
➺ уникати (необґрунтованої) катетеризації сечового міхура;
➺ своєчасно проводити корекцію порушень уродинаміки (на тлі аномалій розвитку сечової системи);
➺ лікування «вогнищ» інфекції в організмі (хронічний тонзиліт, каріозні зуби), інфекції гінекологічної патології;
➺ виключити необґрунтований прийом нестероїдних анальгетиків (у т.ч. парацетамол);
➺ раціональне харчування (обмежити продукти, які містять велику кількість білку та кухонної солі, при збереженні ними енергетичної цінності).
❣️ Бережіть нирки!
Профілактика захворювань нирок