Категорія новин
▪ Анемія — стан, який характеризується зниженням концентрації гемоглобіну (менше 130 г/л у чоловіків і 120 г/л у жінок) і гематокриту (менше 39% у чоловіків і 36% у жінок). Зазвичай при цьому також відбувається зниження кількості червоних кров’яних тілець (еритроцитів).
▪ Різні види анемії виявляються у 10–20% населення, переважно у жінок. Найчастіше зустрічаються анемії, пов’язані з дефіцитом заліза (близько 90% всіх анемій), рідше — анемії при хронічних захворюваннях, ще рідше — анемії, пов’язані з дефіцитом вітаміну В12 або фолієвої кислоти (мегалобластні), гемолітичні та апластичні. Необхідно пам’ятати, що анемія може мати складне походження. Можливе поєднання залізодефіцитної та В12-дефіцитної анемій.
✅ КЛАСИФІКАЦІЯ АНЕМІЙ
У клінічній практиці найбільш поширена наступна класифікація анемій:
• Анемії, обумовлені гострими кровотечами.
• Анемії внаслідок порушення продукції еритроцитів:
 апластичні;
 залізодефіцитні;
 мегалобластні;
 сидеробластні;
 хронічні захворювання.
• Анемії внаслідок підвищеного руйнування еритроцитів - гемолітичні.
✅ Залежно від зниження рівня гемоглобіну, виділяють три ступені важкості анемії:
І ст. (легка анемія) — рівень гемоглобіну вищий за 90 г/л;
ІІ ст. (середня анемія) — гемоглобін в межах 90–70 г/л;
ІІІ ст. (важка анемія) — рівень гемоглобіну нижчий за 70 г/л.
✅ ЗАГАЛЬНІ СИМПТОМИ АНЕМІЙ
слабкість, підвищена стомлюваність, роздратованість, зниження працездатності;
запаморочення, головні болі, шум у вухах, блимання «мушок» перед очима;
прискорене серцебиття при невеликих фізичних навантаженнях чи у стані спокою;
задуха при невеликому фізичному навантаженні або у стані спокою.
☝️ Дуже часто однією з перших скарг у пацієнтів похилого віку, які страждають на ішемічну хворобу серця, є збільшення частоти приступів стенокардії навіть після невеликого фізичного навантаження. Характер та вираженість скарг при анемії різноманітні і залежать від виду, ступеня важкості, швидкості її розвитку та індивідуальних особливостей кожного.
Для профілактики залізодефіцитної анемії зверніть увагу на такі поради:
- харчуйтесь збалансовано: у щоденний раціон мають входити продукти із вмістом заліза (наприклад, м’ясо);
- утримайтесь від надмірного вживання чаю, кави, молока;
- не відмовляйтесь від грудного вигодовування;
- не діагностуйте і не лікуйте анемію самостійно: при перших підозрах зверніться до лікаря;
- довіряйте своєму лікарю, а не яскравій рекламі: харчові добавки, полівітаміни та мінерали не допоможуть ліквідувати проблему залізодефіцитної анемії.
При анемії середнього та тяжкого ступеня може знадобитись продовжений до 3-6 місяців курс лікування. Не припиняйте лікування самостійно, радьтесь з вашим лікарем.
При лікуванні анемії варто уникати надмірного вживання чаю, кави, молока, окремих препаратів для лікування шлункових захворювань. Харчові добавки, полівітаміни та мінерали вже не застосовують в лікуванні залізодефіцитної анемії.
Найчастіше причиною залізодефіцитної анемії є відсутність в раціоні достатньої кількості продуктів, які містять залізо.Часто залізодефіцитна анемія у дітей виникає внаслідок надлишкового (більше 500 мл на день) споживання коров’ячого молока, в якому недостатньо заліза.
Крім дефіциту заліза в їжі, анемію може спровокувати порушення всмоктування в кишківнику та втрата крові. Тому ваш лікар має виявити причину анемії до початку лікування.
Раннє виявлення дозволить скорегувати цей стан дієтою збагаченою залізом. Рекомендовано їсти сироподібний тофу, пластівці, збагачені залізом та мʼясо. Ваш лікар може запропонувати інші доступні продукти.
Будьте уважні до свого здоров’я та бережіть своїх рідних!
Картинка