Категорія новин
Продовжуємо цикл публікацій як діяти, під час повітряної тривоги дітям.
Він присвячений ініціативі ДУ «Тернопільський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров'я України» - «Безпека - обізнаніші» ✅.
Сьогодні кожен з нас стикається з новими викликами, які принесла війна. Нам, дорослим, часто складно їх прийняти. А як це вдається дітям? Що відчуває дитина, коли лунає сигнал повітряної тривоги, а її серце, мов пташечка, б'ється у грудях?
Звісно, правильне рішення під час повітряної тривоги – батькам залишатися там, де вони є, і шукати найближче безпечне укриття для себе, а дитині – перебувати в укритті закладу освіти або закріпленому за закладом освіти укритті.
▪ Під час війни не лише батьки, освітяни та учасники освітнього процесу мають мають знати правила, як діяти під час повітряної тривоги. А й також діти.
Отож.
✅ Якщо почули сирени, перебуваючи вдома:
1. Ввімкнути телевізор чи радіоприймач і уважно прослухати інформацію про характер тривоги;
2. За можливості попередити сусідів і одиноких людей, що мешкають поруч;
3. Швидко одягнутися та одягнути дітей, перевірити наявність пришитих з внутрішньої сторони одягу у дітей дошкільного віку нашивок, на яких зазначено: прізвище, ім’я, по батькові, адреса, вік, номери телефонів батьків;
4. Закрити вікна, вимкнути усі електричні та нагрівальні прилади, перекрити газ, загасити печі, вимкнути світло (автоматичну коробку, рубильник тощо);
5. Взяти «тривожну валізу» (індивідуальні засоби захисту, запас продуктів і води, особисті документи, кишеньковий ліхтар) та найкоротшим шляхом прямувати до найближчої захисної споруди чи укриття. У разі відсутності в радіусі 500 м від вашого будинку захисної споруди використовуйте для укриття підвальне приміщення під будинком. Якщо ви не почули сигнал та у вас немає можливості швидко перейти у сховище, перейдіть до більш безпечного місця в квартирі: подалі від вікон, у коридор – під «несучі» стіні, або ванну (але закрийте рушником дзеркало).
✅ Якщо почули сирени, перебуваючи на роботі:
1. Виконати заходи, передбачені на цей випадок Планом дій або Інструкцією, діяти за вказівками керівництва;
2. Швидко, без паніки зайняти місце у захисній споруді (сховищі, підвальному приміщенні) та виконувати вимоги старшого (коменданта). Перебуваючи у громадському місці, потрібно вислухати вказівки адміністрації громадського місця та діяти відповідно до них (йти в зазначені сховища або укриття).
Якщо ви в громадському місці:
1. Вислухайте вказівки адміністрації.
2. Дійте у відповідності з ними – ідіть у зазначені сховища або укриття.
✅ Якщо ви в транспорті:
1. Попросіть водія зупинити транспортний засіб.
2. Вийдіть з транспортного засобу та рухайтесь в напрямі протилежному від багатоповерхівок та промислових об’єктів (парку, скверу, пустиря).
3. Швидко, без паніки займіть місце у захисній споруді (сховищі, підвальному приміщенні).
У разі відсутності в радіусі 500 м від будинку захисної споруди використовуйте для укриття підвальне приміщення під будинком.
Ні в якому разі не можна після сигналу «Повітряна тривога» залишатися в будинках, особливо на верхніх поверхах. В торгівельних закладах громади слід дотримуватися заходів безпеки в умовах воєнного стану при обслуговуванні покупців, взявши при цьому до уваги, що кількість покупців у торговельних залах повинна бути такою, що забезпечувало би їхню швидку евакуацію у разі загрози, а також взяти до уваги, що обслуговування під час оголошення сигналу «Повітряна тривога» не проводиться.
☝️ Дорослому важливо зберігати витримку і самовладання. Якщо дитина бачить, що дорослий поряд спокійний, це допомагає і їй заспокоїтися та правильно зорієнтуватися у ситуації, насамперед, під час повітряної тривоги.
Обговоріть з вашою дитиною план на різні випадки, підбадьоріть її тим, що вона точно впорається.
Якщо ваша родина релігійна: «Бог нас береже», «Ми разом і під захистом». Цінність позитивних налаштувань велика.
Коли лунає сигнал тривоги, поясніть, що у цей момент наші воїни нас захищають, а наше завдання – бути у безпечному місці.
Знайдіть спосіб зняти напругу і стрес у старших дітей.
Промовляйте «слова сили», наприклад «ти - молодець», «ти добре справляєшся» тощо. Ваша підтримка для дитини важлива і вона її відчуває.
Це важливо, адже ви надаєте дитині почуття безпеки, правдивого контакту з нами; підтримуєте та даєте почуття захищеності; навчаєте та закріплюємо нові способи поведінки у складній ситуації, розширюєте її можливості діяти самостійно; налаштовуєте на позитивні емоції.
Картинка