Категорія новин

А перший випадок присмоктування кліща на Тернопільщині було зареєстровано у 2022 році у січні

▪ Ми маємо пам’ятати про існування певних небезпек та загроз для нашого здоров’я. Однією із таких загроз є трансмісивні інфекції – інфекційні хвороби, які передаються через укуси кровосисних комах. Одним із найпоширеніших захворювань від укусу кліща є системний кліщовий бореліоз або хвороба Лайма. Ця інфекція передається кліщами і клінічно характеризується ураженням шкіри, а також серця, нервової системи й опорно-рухового апарату.

✅ Клінічні прояви хвороби залежать від активності патологічного процесу і стадії розвитку хвороби. Виділяють три стадії хвороби: під час першої на місці укусу з’являється кільцевидна еритема, яка швидко збільшується. Спостерігається збільшення та болючість регіональних лімфатичних вузлів. За декілька тижнів або місяців за відсутності лікування хвороба переходить у другу стадію – неврологічних та кардіальних ускладнень. Відбуваються неврологічні розлади та порушення діяльності серця. Найчастіше спостерігається три види ураження нервової системи – серозний менінгіт, синдром радикуліту та ураження черепних нервів. Третя стадія супроводжується ураженням суглобів. Найчастіше запальний процес охоплює колінні, ліктьові, міжфалангові і скронево-нижньощелепові суглоби. Якщо не провести лікування на ранній стадії, хвороба може призвести до ураження різних органів:шкіри, суглобів, м’язів, нервової і серцево-судинної системи, і навіть до інвалідності.
Розвиток мігруючої еритеми на місці присмоктування кліща є патогномонічною ознакою хвороби Лайма і зустрічається у 70–80 % хворих.

❗ Хворий хворобою Лайма безпечний для оточуючих, кліщовий бореліоз не передається від людини до людини.

Лише термінове звернення постраждалого від укусу до лікаря дозволяє оперативно визначити ефективні профілактичні та лікувальні заходи.
Разом з цим у 30-40 % заражених бореліями людей хвороба тривалий час клінічно не проявляється. Однак тривала безсимптомна персистенція борелій в організмі людини через кілька місяців чи років може призвести до ураження серця, внутрішніх органів, мозку, мозкових оболонок, суглобів тощо. Такі ж поліорганні ураження можуть виникати і в осіб із маніфестним перебігом хвороби, якщо вони не отримали адекватного етіотропного лікування. У цих випадках хвороба Лайма стає причиною інвалідизації.
З метою призначення профілактичного лікування необхідно якнайраніше звернутися до сімейного лікаря чи лікаря-інфекціоніста в поліклініці за місцем проживання.

✅ Природні осередки Лайм-бореліозу сформувалися в усіх районах Тернопільської області та у Тернополі. Щорічно з’являються нові ензоотичні території, 39 нових територій зареєстровано за 2022 рік (станом на 01.01.23р. - 433).

Впродовж останніх років вихід іксодових кліщів із зимової діапаузи приходиться на більш ранні терміни, а сезон активності триває 10-11 місяців, що зумовлює збільшення чисельності кліщів та, як наслідок, велику кількість нападів на людей.

Найбільша кількість нападів кліщів на людей реєструється в травні-червні та вересні-жовтні.

Перший випадок присмоктування кліща на Тернопільщині було зареєстровано у 2022 році 11 січня в м. Тернопіль, останній - 16 грудня в смт Гусятин (в 2021 р. перший – 31 березня, останній – 10 листопада).

Із приводу укусів кліщів до лікувально-профілактичних закладів області за медичною допомогою , станом на 01.01.23р. з приводу нападів (присмоктування) кліщів звернулось 1442 особи що в 2,5 рази більше ніж у 2021 році (579 осіб)

✅ Лаймбореліоз (або хвороба Лайма) реєструється майже на всій території області. 2022-го року зареєстровано 265 випадків хвороби Лайма у жителів всіх районів Тернопільської області, окрім колишніх Козівського та Підгаєцького районів. Серед них – 58 дітей.

За 2021 рік в області виявлено 107 випадків хвороби Лайма, зокрема, у 24 дітей.

Згідно зі статистичними даними, показник захворюваності становить 25,8 випадків на 100 тис. населення, в 2021 році - 10,4 випадки на 100 тис населення.
Минулорічний показник захворюваності перевищує середній державний показник в 2,8 рази.

Фахівцями ДУ "Тернопільський ОЦКПХ МОЗ " методом темнопольної мікроскопії досліджено у 2022 році 1190 кліщів, з них позитивний результат у 34,1% (406 кліщів). Найбільше взірців на дослідження доставляється з міста Тернополя.

________
Лікарі-бактеріологи проводять лабораторні дослідження кліщів на наявність збудників іксодового кліщового бореліозу. Лабораторному дослідженню підлягають цілі, неушкоджені, живі кліщі відразу після їх видалення з тіла людини і доставлені у міське відділення ДУ «Тернопільський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» (за адресою - вулиця Князя Острозького 21-а, тел. 52-49-80).
________

✅ Інфікованість кліщів в природніх осередках продовжує зростати щорік, оскільки інфіковані бореліями кліщі заражають гризунів та інших тварин, на яких паразитують, в свою чергу від цих тварин заражаються неінфіковані кліщі. Крім цього, інфіковані бореліями самки кліщів передають збудників своєму потомству через яйця, і наступне покоління, досягнувши статевої зрілості уже за першого кровосмоктання здатне заражати тварин та людей.
Отже занесення у будь-який район області інфікованих бореліями кліщів може призвести до формування та розростання природного осередку хвороби. Зважаючи на такі епідеміологічні особливості хвороби Лайма, небезпечними з огляду інфікування людини є не лише випадки присмоктування кліщів у дикій природі (в лісі, лісопосадці, чагарникових заростях тощо), але і під час роботи на дачних та присадибних ділянках, перебуванні в скверах та парках. Сезон активності кліщів залежить від температури довкілля і на Тернопільщині коливається в межах травня – жовтня, а то й листопада та навіть грудня.
#кліщ #борелії #кліщовийлаймбореліоз #хворобаЛайма #Lymedisease #профілактикахворобиЛайма #профілактикахворобиЛаймаудітей #профілактикакліщовогоіксодовогобореліозу
#рекомендаціїдлязахистувідкліщів #здоровийспосібжиття #промоція_здорового_способу_життя

ℹ Фахівці вкотре нагадують – жителі області перебувають у зоні ризику щодо нападів кліщів, незалежно віку, статі, групи крові. Та навіть пір року.
Будьте уважні до свого здоров'я!
☝️ Не займайтеся самолікуванням, звертайтеся за кваліфікованою медичною допомогою.

Передрук та інше використання матеріалів дозволяється за умови посилання на сайт www.ockph.te.ua чи FB сторінку ДУ "Тернопільський ОЦКПХ МОЗ "

Картинка