Категорія новин
▪ Багато хто з українців утратив можливість якісно відпочити чи навіть взяти чергову відпустку. Високий рівень психологічного напруження у зв’язку з минулою пандемією та теперішньою війною, численні незручності у переміщенні осіб та клопоти, збільшення навантаження на батьків через нерегулярну роботу шкіл та садочків, – все це призвело до накопичення втоми. ДУ "Тернопільський ОЦКПХ МОЗ " розповість про те, чому хронічна втома є небезпечною, чим вона відрізняється від звичайної і що з нею робити.
✅ Чому втома стає хронічною?
Сама по собі втома є нормальним явищем. Це сигнал людині про те, що треба відпочити, змінити рід діяльності, поспати тощо. Нормально відчувати втому після інтенсивних фізичних, емоційних та розумових навантажень. Не нормально – коли втома не проходить тривалий час навіть після відпочинку. У такому випадку медики говорять про хронічну втому, називаючи наступні причини її виникнення:
— постійна перевтома та систематичні стреси;
— нещодавно перенесені важкі хвороби або тривале медикаментозне лікування;
— нерегулярне та неправильне харчування;
— погані умови проживання та праці (фізичний та психологічний дискомфорт під час перебування вдома та на роботі);
— шкідливі звички.
✅ Симптоми
Специфічних симптомів хронічної втоми не існує. Якісь з них схожі на симптоми застуди чи грипу, якісь – на вікові та гормональні зміни. Загалом, фахівці визначають хронічну втому за поєднанням кількох симптомів та інформацією про спосіб життя і режим роботи пацієнта. Основними симптомами є такі:
— втома, що не проходить два тижні і більше;
— слабкість, біль у м’язах та суглобах, “розбитість”;
— зниження пам’яті, уваги, дратівливість та апатія;
— проблеми зі сном;
— головні болі, іноді – лихоманка.
✅ Чому хронічна втома небезпечна?
Очевидний супутник хронічної втоми – це зниження працездатності. Людина витрачає значно більше часу на звичну роботу, стає неуважною, забудькуватою, припускається помилок. Вона може не помітити машину, переходячи дорогу, оступитися на сходах, отримати виробничу травму тощо. Підвищується рівень її емоційної вразливості, порушується сон. Якщо вчасно не звернутися по допомогу, до хронічної втоми додається безсоння, порушуються обмінні процеси, зменшується супротив організму інфекціям та вірусам, підвищується ризик інсульту, інфаркту тощо.
✅ Лікування
Якщо поява хронічної втоми не спровокована захворюваннями та лікуванням, то терапію починають з коригування режиму дня та навантажень. Медики в такому випадку радять взяти відпустку і “змінити картинку” – поїхати на відпочинок чи відправитись до санаторію. Паралельно з цим слід упорядкувати своє харчування: їсти регулярно здорову їжу, віддаючи перевагу сезонним овочам та фруктам, відварним та печеним рибі та м’ясу, вживати достатню кількість рідини. Щоденна активність має включати заняття спортом або хоча б ранкові та вечірні піші прогулянки (мінімум по 30 хвилин кожна).
Людина з хронічною втомою (викликаною психо-фізичною перевтомою) потребує насамперед психологічної допомоги – з’ясування причин накопичення втоми та усунення негативних факторів у житті та роботі.
В окремих випадках пацієнти потребують медикаментозного лікування та фізіотерапії.
✅ Профілактика
Зазначимо, що значно простіше попередити хронічну втому, ніж лікувати її. Для цього варто завжди дотримуватися балансу між роботою та відпочинком. Краще розподіляти репродуктивну працю (догляд за дітьми, хатню роботу) між усіма дорослими членами родини і максимально розвантажувати вихідні для повноцінного відпочинку. Слід обов’язково брати щорічні відпустки і не переносити хвороби “на ногах”. Також важливо вчасно коригувати некомфортні для себе умови життя та праці: віддати перевагу роботі, до якої швидше дістатися; придбати зручний матрас тощо.
❤ Бережіть себе та рідних!
Хронічна втома: чому вона небезпечна, і як її позбутися?