Категорія новин
В Україні епідемічна ситуація щодо захворюваності людей на сказ є нестійкою. Реєструють поодинокі випадки захворювань та є умови для їхнього поширення.
Найвищий показник захворюваності на сказ в Україні зафіксовано у 2007 році — 7 випадків. У 2011 і 2015 роках — по 6.
Інфекція передається людям і тваринам через укуси або подряпини, зазвичай через слину. З-поміж свійської фауни людей найчастіше інфікують коти й собаки, а в дикій природі — лисиці та вовки.
✍️ Спеціалісти ДУ «Тернопільський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» підготували для вас даний тематичний цикл про сказ і як діяти, коли покусала тварина.
Отож.
✅ Як розпізнати хвору на сказ тварину?
☝️ Головна ознака хворих тварин - зміна поведінки. Дикі тварини втрачають обережність, з'являються в населених пунктах, місцях випасу і утримання худоби, нападають на людей та тварин. Домашні тварини не приймають звичайної їжі, стають неспокійними, через декілька днів - агресивними. Часто з рота тече слина. Буйний період триває кілька днів, після чого розвивається параліч і смерть. Слина хворої тварини містить в собі вірус ще за 10 днів до появи перших ознак захворювання!
✅ Причини сказу і шляхи передавання інфекції
Людина може заразитися сказом від інфікованої тварини через⤵️:
▪️укус;
▪️подряпину та мікротравми шкіри;
▪️потрапляння зараженої слини на слизові оболонки.
У контактний спосіб людей найчастіше інфікують коти й собаки — з-поміж свійської фауни, а в дикій природі — лисиці та вовки. Особливу небезпеку становлять безпритульні тварини, зокрема собаки, для яких укус є інстинктивною реакцією для захисту території, членів зграї або здобуття їжі.
☝Доведена можливість аерогенно-контактного зараження (у лабораторних умовах, під час відвідування печер, населених кажанами), коли вірус пасивно потрапляє через кон’юнктиви, слизові ротоглотки.
✅ Щоб не заразитися СКАЗОМ необхідно:
 Утримуйтесь від контактів з дикими та безпритульними тваринами.
 Своєчасно проводьте щеплення проти сказу домашнім тваринам.
 У разі укусу домашньою твариною з’ясовуйте ім’я господаря та адресу. Це допоможе уникнути щеплень, так як за твариною можна встановити ветеринарний нагляд.
 Укушені рани, подряпини негайно промийте теплою кип’яченою (або проточною) водою, бажано з милом, краї рани обробіть 70% спиртом чи 5% настоянкою йоду та накладіть стерильну пов’язку. негайно звернутись в найближчий медичний заклад для проведення антирабічного щеплення.
 При пошкодженні одягу, в який була одягнута людина під час укусу, одяг обробіть гарячою праскою, і тільки після цього його можна ремонтувати.
 У разі зміни поведінки домашньої тварини негайно звертайтесь до найближчої ветеринарної служби.
 При виявленні трупів диких тварин не знімайте з них шкіру та терміново повідомляйте ветлікаря.
 Якщо Вас покусала тварина і Вам призначено курс щеплень, не відмовляйтесь від них, не пропускайте процедур, та не переривайте курс щеплень.
Особливу небезпеку становлять безпритульні тварини, зокрема, собаки, для яких укус є інстинктивною реакцією для захисту території, членів зграї або здобуття їжі.
✅ Як захиститись від агресивних безпритульних тварин?
Повідомити негайно про таку тварину у місцеву комунальну службу або підприємство, яке займається виловом безпритульних тварин та діє відповідно до Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження».
Тільки холоднокровні тварини володіють природним імунітетом до сказу.
✅ Стратегія боротьби зі сказом в Україні базується на виконанні комплексу антирабічних ветеринарно-санітарних заходів, направлених на профілактику та ліквідацію сказу серед основних резервуарів даного захворювання.
Пам’ятайте, що сказ - хвороба невиліковна! Уважність та обережність у поводженні з тваринами, а особливо дикими та незнайомими, повинно бути головним правилом для людини.
❗ℹПам`ятайте! Якщо людина захворіла на сказ, врятувати її вже неможливо. Єдиний спосіб порятунку – своєчасна вакцинація, яка захистить від захворювання та врятує життя.
Бережіть себе та будьте здорові!
картинка