Категорія новин
Технології відіграють життєво важливу роль у нашому повсякденному житті. За статистикою, кожна третя дитина вчиться користуватися мобільним телефоном або планшетом перш, ніж починає говорити: 29% дітей починають користуватися гаджетами ще в ранньому віці, а 70% – повністю освоюють їх до молодшого шкільного віку.
Довготривалі ігри дітей на гаджетах згубно впливають на зір: викликають спазм акомодації; з'являється сухість очей; руйнуються рецептори сітківки.
Ми радимо дотримуватися певних часових меж для ігор у телефоні або на комп'ютері.
Так, дітям у віці 5-7 років можна дозволити провести за грою в гаджеті 15-30 хвилин на день. Із 7 до 12 років - не більше години на добу. Підлітки 12-16 років без шкоди для здоров'я можуть грати близько 2-х годин на день.
Безперервна робота перед екраном комп'ютера повинна бути не більше
• для учнів 10-11 класів на першій годині занять 30 хв., на другій годині занять - 20 хв.;
• для учнів 8-9 класів - 20-25 хв.;
• для учнів 6-7 класів - до 20 хв.;
• для учнів 2-5 класів - 15 хв.
Науковці Оксфордського університету вирахували, що підлітки можуть проводити за екранами по 257 хвилин на добу (4 години 20 хвилин). Цього часу вистачає для розвитку соціальних зв’язків і навичок та виконання різних завдань. Постійне сидіння та відсутність активного відпочинку викликає не тільки погіршення зору, але і ряд хвороб – остеохондроз, захворювання дрібних суглобів, короткозорість, хронічну перевтому, порушення сну тощо.
Надмірне використання гаджетів прирівнюється до залежності. Наслідки варіюються між психічними, фізичними та емоційними проблемами.
Фізичне здоров'я
Зір
Один із найбільших ризиків для здоров'я від надмірного використання смартпристроїв, пов'язаний із зором. Національний інститут очей виявив, що частота міопії (короткозорості) збільшилася за останні кілька десятиліть. Іншим впливом на очі було зниження частоти моргання, що призвело до частих випадків синдрому сухого ока.
До інших негативних наслідків надмірного використання гаджетів належать: зниження слуху через прослуховування гучної музики в навушниках; постава; відсутність фізичної активності та дитяче ожиріння; тривала бездіяльність та втома; збільшення рівня стресу; наростання тривожних симптомів та номофобія (нав'язливий страх залишитися без свого мобільного телефону).
Як правильно організувати режим дня, щоб зір дитини розвивався правильно?
Діти мають перебувати на свіжому повітрі не менше чотирьох годин на день: рухатися, бігати, спілкуватися з іншими дітьми, гратися іграшками.
Мультфільми краще дивитися у першій половині дня по телевізору на достатній відстані, в ідеалі - 6 метрів. Загалом, чим ближче об'єкт - тим гірше для зору. Слід змалку виховувати культуру користування телефоном й іншими приладами.
Батьки мають показувати приклад своїм дітям. Будуючи усе на забороні - дитина ховатиметься від батьків і все одно не відкладе телефон. А страх - це додатковий стрес. У дітей з низьким рівнем стресостійкості короткозорість розвивається швидше. Наслідки короткозорості у кожної дитини різні.
Також важливо:
Робити дітям п'ятихвилинні перерви для зору через кожні 30–40 хвилин використання пристроїв. Рекомендується робити гімнастику для очей, при необхідності використовувати очні краплі.
Переконатися, що ваша дитина висипляється вночі. Також не рекомендується користуватися гаджетами за годину до сну.
Заохочувати особисте спілкування, яке допомагає дітям розвивати свої соціальні навички та здатність до спілкування.
Радимо батькам пам’ятати про важливість профілактики очних хвороб у дітей та підлітків і регулярно перевіряти їх стан зору фахівцем. А також дотримуватися зорової гігієни.
Ми бажаємо Вам здоров’я і відмінного зору!