Категорія новин
◾ Бракує сил, немає бажання щось робити, охоплює туга, життя втрачає сенс. Знайома ситуація? Іноді це може бути викликано звичайною хандрою чи меланхолією. Але такі симптоми також можуть свідчити і про початок депресії.
Тому так важливо говорити про депресію і шукати допомоги.
◾ Тож хандра чи депресія: як відрізнити і що робити?
✅ Депресія - це захворювання. Це не настрій, не слабкість, не різновид ліні, не брак мотивації, не смуток і не вигадка. Депресія відрізняється від звичайних змін настрою. На відміну від короткочасних емоційних реакцій на проблеми в житті, притаманних кожній людині, депресія - це психічна хвороба. За даними ВООЗ, депресію щороку діагностують у понад 300 млн людей. Якщо ігнорувати це захворювання, воно негативно впливає на працездатність та якість життя людини та може призвести до трагічних наслідків - самогубства.
✅ Хандру можна подолати силою волі, бажанням чи навіть необхідністю - вставати та йти на роботу, виводити на двір собаку, готувати дитині сніданок та ін. На депресію сила волі та будь-які зовнішні обставини не діють. Бо людина більше не здатна долати емоційні спади та втратила контроль над ситуацією.
✅ Депресія впливає на фізичний стан організму, настрій і психіку людини. Поступово, наче сніжний ком, з’являються нові прояви хвороби. Зникає мотивація будь-що робити, і мова не про постановку цілей на рік та їх досягнення, а про побутові речі, такі як встати з ліжка, почистити зуби, причепуритись. Зникає бажання спілкуватися з людьми, виходити на вулицю. Натомість виникає відчуття провини, безпорадності та самотності. Життя поступово втрачає сенс.
Дев’ять основних ознак депресії:
📍 переважно пригнічений настрій;
📍 знижений інтерес до справ та улюблених активностей та відсутність задоволення від них;
📍 суттєва втрата або набір ваги, не пов’язані із дієтою;
📍 втома;
📍 порушення сну;
📍 збудливість або "пригальмованість";
📍 безпідставне відчуття провини;
📍 зниження здатності мислити, зосередитися;
📍регулярні думки про смерть, спроби суїциду.
Якщо щонайменше п’ять із цих симптомів тривають протягом двох тижнів, в такому випадку мова може йти саме про депресію, а не хандру.
🧑‍⚕👩‍⚕👆 Діагностувати депресію та її причини може лише лікар. Потрібно знати, що депресія не минає сама по собі, і як будь-яка інша хвороба, може прогресувати. Але депресія - виліковна. Метод лікування обирає лікар, залежно від ступеню важкості захворювання: психотерапія, антидепресанти, когнітивно-поведінкова терапія тощо. Саме тому дуже важливо звернутись до лікаря і не займатись самолікуванням.
🧑‍⚕👩‍⚕👆 Звичайно, сімейний лікар не спеціалізується на лікуванні депресії. Але у разі необхідності він призначить обстеження та консультації у фахівців, щоб виключити гормональні порушення чи порушення в роботі щитоподібної залози. Або відразу порадить звернутись до вузьких спеціалістів - психіатра чи психотерапевта.
❗ Пам’ятайте, що депресія може статися у будь-кого, і це ніяк не характеризує людину і не свідчить про її слабкодухість.
✅🍁Бережіть себе!
Хандра чи депресія?