Категорія новин
З настанням холодів багато людей відчувають виражену сухість, почервоніння, печіння шкіри та появу тріщин на шкірі кистей. Іноді такі симптоми можуть проявлятися на шкірі обличчя та інших відкритих ділянках шкіри.
Більшість цих симптомів викликана не алергією на холод, а безпосереднім впливом на шкіру таких фізичних факторів, як низька температура навколишнього середовища, вологість, вітер. Ці фактори викликають пошкодження шкіри, порушення її терморегуляції, надмірну втрату вологи з її поверхневих шарів - це призводить до появи перелічених вище симптомів.
Медичний термін цього стану - подразнюючий, або іншими словами, іритантний (простий) контактний дерматит. При тривалому існуванні такого дерматиту відбувається його трансформація у хронічну форму – екзему.
Алергія на холод проявляється почервоніннями і висипаннями, що сверблять, у вигляді пухирів на шкірі, які виникають протягом декількох хвилин після контакту шкіри з джерелом холоду. Ця реакція відбувається із залученням клітин імунної системи - опасистих клітин. Під час впливу низьких температур відбувається їх дегрануляція, і опасисті клітини вивільняють гістамін та інші прозапальні речовини (медіатори). Медичний термін цього захворювання – холодова кропив'янка.
Провокуючим фактором даного виду алергії може бути будь-яке джерело низької температури: холодне повітря, вода, холодні напої, продукти харчування та ін.
Виразність клінічних проявів холодової алергії може значно варіюватись.
Основні симптоми:
Симптоми, які обмежені тільки шкірою, включають появу сверблячих висипань (пухирів) на шкірі. Найчастіше ці симптоми обмежені ділянкою, яка піддавалась впливу низьких температур.
Більш важкі реакції можуть проявлятися набряком губ, порожнини рота, гортані при вживанні холодних напоїв чи їжі, або, наприклад, набряком кистей під час утримання холодних предметів.
Системні реакції можуть протікати у вигляді анафілактичного шоку з різким зниження тиску, втрати свідомості, почастішання серцебиття (тахікардією) та ін. У частині випадків анафілактичний шок може супроводжуватися генералізованою кропив'янкою. Системні реакції можуть спостерігатися, наприклад, під час купання у холодній воді.
Причини появи холодової алергії невідомі. Найчастіше певної причини цього стану немає. У поодиноких випадках відзначається взаємозв'язок симптомів холодової кропив'янки з різними інфекціями (вірусними, бактеріальними, паразитарними). Наприклад, із хворобою Лайма, гепатитом, інфекційним мононуклеозом, токсоплазмозом, інфекцією Helicobacter pylori, ВІЛ-інфекцією. Також відзначався взаємозв'язок холодової кропив'янки з прийомом медикаментів, наприклад, нестероїдних протизапальних препаратів, онкологічними захворюваннями. Але, на жаль, чіткого взаємозв'язку цих станів із проявом холодової алергії досі не встановлено.
Якщо у Вас є прояви холодової алергії, необхідно звернутися до сімейного лікаря, лікаря дерматолога або алерголога. Рекомендації лікарів спрямовані на зменшення та усунення найчастіших факторів, що викликають симптоми алергії. Наприклад, захищати шкіру від впливу холодних температур, виключити вживання холодних напоїв та продуктів харчування, купання в холодній воді та ін.
Під час прийому фахівець обговорить з пацієнтом додаткові фактори ризику, які необхідно уникати людині з холодовою алергією, порекомендує методи правильного догляду за шкірою в холодний період року.