Категорія новин
🤔💁З огляду на роль холестерину в людському організмі свого часу його сполуки почали розділяти на два типи: «поганий» і «хороший» холестерин. Далі класифікація трішки ускладнилася, й наразі ми можемо спостерігати в результатах аналізів ліпідного профілю (ліпідограммах) різні терміни, хоча їх досить просто зрозуміти.
👉 «Поганий» холестерин, або ЛПНЩ (рівень ліпопротеїдів низької щільності). Ця сполука вважається «поганим холестерином», оскільки її надлишок осідає на стінках судин бляшками й таким чином стає ключовим фактором розвитку атеросклерозу. З часом це звужує судини та збільшує ризик інфаркту, інсульту та захворювань периферичних судин.
👉 «Хороший» холестерин, або ЛПВЩ (рівень ліпопротеїдів високої щільності) – він хороший, оскільки сприяє позбавленню від зайвого холестерину, забираючи його з крові в печінку, де він остаточно утилізується.
👉 Загальний холестерин – сукупність усіх типів цієї складної сполуки.
👉 Коефіцієнт атерогенності (атерогенний індекс) – співвідношення ЛПВЩ та ЛПНЩ, баланс двох типів холестерину. Диспропорційне співвідношення ЛПВЩ і ЛПНЩ чітко вказує на ступінь ризику розвитку серцево-судинних захворювань.
👉 Тригліцериди (ліпідні сполуки іншого типу, що надходять у кров з їжею). Високий рівень тригліцеридів у поєднанні з високим рівнем ЛПНЩ або низьким рівнем «хорошого» холестерину пов’язаний з накопиченням «бляшок» на стінках судин. Тригліцериди надходять з їжею і утворюються з вуглеводів. Надмірна кількість калорій, алкоголю або цукру в організмі перетворюється на тригліцериди і зберігається в жирових клітинах у тканинах по всьому організмі.
☝️Варто зазначити, що зміна рівнів «поганого» і «хорошого» холестерину, чи їхнього співвідношення, зазвичай не супроводжується якимись вираженими специфічними симптомами, тому своєчасне визначення цих показників дуже важливе у контексті профілактики серцево-судинних захворювань.
Холестерин: поганий та хороший?